Oddział chirurgii w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym jako jedyny w szpitalu nie prowadzi ostrych dyżurów podczas strajku pielęgniarek i położnych. Chorych przeniesiono na inne oddziały. W czwartek (13 sierpnia) strajkujące wesprze 800-osobowa grupa pielęgniarek z innych szpitali.

Andrzej Pawluczyk, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego (RSS) mówi, że zaczyna się dramat. Codziennie otrzymuje raporty z każdego oddziału na temat zapewnienia opieki nad pacjentami.  Jedynym oddziałem, który od piątku (7 sierpnia) nie prowadzi ostrych dyżurów jest chirurgia.

We wtorek (11 sierpnia) ordynator uznał, że nie jest w stanie zapewnić obsady. Czterech pacjentów wypisano, ośmiu przewieziono na inne oddziały.
Na pytanie, czy chirurgii grozi zamknięcie dyrektor odpowiedział, że taką decyzję może podjąć wojewoda.

Oblężenie przeżywa Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, który w związku ze strajkiem w RSS codziennie pełni ostry dyżur. Zaczyna brakować tam miejsc na oddziale chirurgicznym.

Protestujące od 5 sierpnia pielęgniarki i położne z RSS na początku żądały 600 zł brutto podwyżki. Podczas rozmów z udziałem prezydenta Radomia obniżyły żądania do 500 zł, a we wtorek (11 sierpnia) do 450 zł. Dyrekcja RSS oferuje im dodatki do pensji przez pięć miesięcy po ok. 270 zł na rękę pod warunkiem, że NFZ wypłaci szpitalowi pieniądze za nadwykonania.

Anna Trzaszczka, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w RSS w imieniu strajkujących mówi, że pielęgniarki chcą podwyżki pensji, a nie dodatków. Trzaszcza nie wyklucza jednak zmiany stanowiska pielęgniarek, ale zwraca uwagę na fakt, że już dwukrotnie obniżały one kwotę wyjściową, a dyrekcja stanowiska nie zmienia.

Strajkujące pielęgniarki mają żal do dyrekcji, że podaje do publicznej wiadomości nieprawdziwe dane, dotyczące ich zarobków. Według tych danych średnia płaca pielęgniarki w RSS wynosi 3,3 tys. zł brutto, podczas gdy naprawdę jest to 2,2 tys, złotych. Takie dane zresztą – jak twierdzi Trzaszcza - podał dyrektor  Dorocie Gardias, przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

W czwartek (13 sierpnia) do Radomia ma przyjechać około 800 pielęgniarek z innych szpitali, by poprzeć protestujące koleżanki i także… upomnieć się o swoje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH