Radom: pielęgniarki mają zakaz ustnego przekazywania raportów

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym toczy się spór o ustny raport pielęgniarski.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych  przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym skierował pismo do Międzynarodowej  Rady Pielęgniarek (ICN) oraz Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Pielęgniarek (EFN) w którym prosi o zajęcie stanowiska w sprawie wprowadzonego w tym szpitalu zakazu ustnego przekazywania raportów pielęgniarskich.  

Pielęgniarki, kończąc zmianę zostawały dłużej, by przekazać zmienniczkom informacje na temat pacjentów.

Tymczasem dyrekcja lecznicy argumentuje, że w realizowaniu zadań zawodowych raport pielęgniarski jest zbyteczny: wystarczy prowadzenie dokumentacji medycznej.

Pielęgniarki z radomskiego szpitala uważają, że ustne raporty pielęgniarskie w zakładach opieki zdrowotnej udzielających świadczeń całodobowych, są jednym z wielu zadań wynikających ze specyfiki zawodu i dotychczas były realizowane po zakończonym dyżurze.

Ponadto, jak twierdzą pielęgniarki, w regulaminach porządkowych oddziałów, które zawierają wykaz licznych, standardowo realizowanych czynności, jest wymieniony ,,raport pielęgniarski z pielęgniarką oddziałową”.

Zdaniem Dyrekcji zapis ten oznacza tylko, że pielęgniarka oddziałowa czyta raport pisemny sporządzony przez pielęgniarki, które zakończyły dyżur i autoryzuje go oraz sprawdza listę obecności.

W opinii pielęniarek, brak stosownych zapisów mających rangę aktów prawnych sprawił, że pracodawca,  korzystając ze swoich uprawnień wydał zakaz ustnego przekazywania raportów.

Pielęgniarki, nie znajdując zrozumienia we władzach placówki, pomimo poparcia autorytetów w dziedzinie pielęgniarstwa, środowisk naukowych i Głównego Inspektora Pracy, powiadomiły o sytuacji wojewodę mazowieckiego, konsultantów d/s pielęgniarstwa, samorząd oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie. I czekając na opinię międzynarodowych gremiów, uprawiają raportowe podziemie.

Więcej: http://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/3480

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH