Wojewoda nie podjął w poniedziałek (10 sierpnia) decyzji o ewakuacji pacjentów lub likwidacji oddziałów w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym - poinformował portal rynekzdrowia.pl Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki.

- Dyrekcja szpitala zapewniła nas, że nie ma zagrożenia, by któryś z oddziałów przestał funkcjonować - mówi nam wicewojewoda.

Dodaje jednak, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana i w przypadku, kiedy oddziały przestaną funkcjonować, będą zlikwidowane.

W poniedziałek odbyły się rozmowy pomiędzy wojewodą a stronami konfliktu w radomskiej placówce.

- Dyrekcja ponowiła swoją wcześniejszą propozycję. Pielęgniarki do jutra mają podjąć decyzję. Jednak wydaje mi się, że nie były usatysfakcjonowane, mają dość sztywne żądania płacowe. Sytuacja wydaje się być patowa - tłumaczy nam Dariusz Piątek.

Na wtorek (11 sierpnia) zapowiedziano kontynuację rozmów pomiędzy dyrekcją placówki a protestującymi pielęgniarkami.

Dyrektor szpitala zaproponował pielęgniarkom, że przeznaczy dla nich pieniądze, które lecznica ma otrzymać z Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu tzw. nadwykonań za pierwsze półrocze br. - w sumie ok. 1,2 mln zł.

Dyrekcja szacuje, że w szpitalu przebywa około 200 pacjentów; w sumie jest tam 600 łóżek. Pielęgniarki są w sporze zbiorowym z dyrekcją szpitala od stycznia. Oprócz podwyżek (500 zł) , domagają się także m.in. wprowadzenia taryfikatora, siatki płac i norm zatrudnienia.

Strajk w radomskim szpitalu rozpoczął się w środę (5 sierpnia) rano. Strajkujące pielęgniarki przebywają w szpitalnej świetlicy. Na oddziałach pozostały głównie pielęgniarki oddziałowe i ściągnięte na zastępstwo m.in. z poradni specjalistycznych. W szpitalu działa także utworzony przez związki zawodowe zespół interwencyjny na wypadek zagrożenia życia i zdrowia pacjentów.

Radomski szpital jest jedną z największych lecznic w regionie. Leczą się w nim pacjenci nie tylko z Radomia, ale i z sąsiednich powiatów. Placówka zatrudnia 1500 osób, z czego ok. 600 to pielęgniarki i położne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH