Radom: lekarze odchodzą, szpital zawiesza działalność interny i pediatrii

Lekarze z oddziałów pediatrii i interny w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu narzekają na fatalne warunki leczenia pacjentów i odchodzą z pracy. Dwa oddziały nie będą czynne od 1 kwietnia, do momentu aż zarząd lecznicy nie skompletuje nowej kadry.

Wypowiedzenia z pracy złożyło 7 lekarzy z oddziału internistycznego i 7 z oddziału pediatrycznego. Od kwietnia na pediatrii nie będzie żadnego medyka, na internie - zostanie trzech.

Przy takiej obsadzie nie da się prowadzić oddziału. Stąd - jak wyjaśnia dyrektor szpitala na Józefowie Bożenna Pacholczak - decyzja o czasowym zaprzestaniu działalności od 1 kwietnia do 31 czerwca.

Dyrekcja szpitala liczy na to, że w tym czasie uda się zebrać niezbędny zespół internistów i pediatrów. Chociaż - jak przyznaje Pacholczak - będzie to trudne. Według niej lekarze z tymi specjalizacjami odchodzą do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), bo w przychodniach praca jest lepiej płatna i mniej obciążająca.

Jak wyjaśnia dyrektorka, po podwyższeniu przez NFZ stawki kapitacyjnej, czyli pieniędzy za leczenie jednego pacjenta w POZ, przychodnie i ośrodki zdrowia oferują lekarzom wynagrodzenie bardziej atrakcyjne niż szpital.

- Ponieważ w marcu lekarze będą zdawać egzaminy specjalizacyjne, liczymy na to, że może jednak znajdą się tacy, którzy będą chcieli pracować w szpitalu - dodaje Pacholczak.

Kierownik oddziału wewnętrznego w MSS dr Sławomir Narożnik podkreśla, że leczenie pacjentów na oddziale wewnętrznym jest trudne. Na internie znajduje się niewiele ponad 40 miejsc, a pacjentów przebywa obecnie ponad 60. Leżą na korytarzach i w świetlicy, za mało jest sprzętu do monitorowania czynności życiowych.

Według kierownika szpital sam sobie nie poradzi z problemami, bo nie ma pieniędzy na to, by diametralnie poprawić warunki leczenia. W jego ocenie sprawą musi zająć się marszałek województwa, któremu lecznica podlega, oraz NFZ i minister zdrowia.

Dyrektorka szpitala zgadza się, że łóżek internistycznych jest za mało. "A społeczeństwo się starzeje. Starszy człowiek, który zostaje przyjęty do szpitala, wolniej dochodzi do zdrowia. Pobyt się przedłuża - zaznacza Pacholczak.

W kwietniu na cały Radom zostanie niewiele ponad 70 łóżek internistycznych: 42 łóżka na drugim oddziale wewnętrznym w MSS oraz niecałe 30 w drugiej lecznicy - Radomskim Szpitalu Specjalistycznym - RSS. W miejskiej lecznicy będzie jedyny oddział dziecięcy w mieście z 28 łóżkami.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH