Radom: jeszcze raz o znikających milionach z unijnej dotacji

We wtorek (21 września) informowaliśmy o tym, że topnieje dotacja unijna, jaką Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego ma otrzymać na budowę nowego pawilonu ginekologiczno położniczego. Zmalała ona z ponad 28 mln zł w czerwcu, do zaledwie 13 mln zł w sierpniu.

Z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych portal rynekzdrowia.pl otrzymał następujące wyjaśnienie.

Projekt Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, dotyczący budowy nowego pawilonu znalazł się wśród wniosków o dotację w ramach działania 7.1 Infrastruktura służąca ochronie zdrowia i życia (konkurs trwał od 30 czerwca do 6 października 2008 roku). W wyniku konkursu wyłoniono do dofinansowania 28 projektów. Na indykatywnym wykazie projektów kluczowych z tego działania znalazły się 4 projekty, w tym Radomski Szpital Specjalistyczny – informuje MJWPU.

Konkurs był przeprowadzony w trybie z preselekcją, czyli beneficjent nie musiał składać wszystkich załączników na etapie składania samego wniosku. Tryb ten jest bardzo dogodny dla beneficjenta, nie musi on inwestować w ekspertyzy, opinie i inne dokumenty niezbędne do rozpoczęcia inwestycji zanim nie dowie się, że jego projekt jest pozytywnie oceniony i może liczyć na dotację.

Jak tłumaczy MJWPU, beneficjent w takim trybie jest proszony o uzupełnienie załączników do wniosku później, w terminach koniecznych do oceny kolejnego etapu procesu przyznawania dotacji. Zdaniem Jednostki szpital, choć był zobowiązany do składania niezbędnych załączników robił to z dużym opóźnieniem.

Jak stwierdza Edyta Al-Tawil, w czasie kontroli przeprowadzonej przez MJWPU w RSS wykryto wiele nieprawidłowości w zakresie prawa zamówień publicznych, co w konsekwencji doprowadziło do obniżenia dofinansowania do 28 mln zł. To stało się pierwszą przyczyną zmniejszenia dotacji unijnej dla RSS.
 
Dodatkowo, jak wyjaśnia MJWPU, przy wyliczaniu wartości dofinansowania w złotówkach bierze pod uwagę każdorazowo kurs księgowy publikowany z przedostatniego dnia kwotowania (roboczego) środków w Europejskim Banku Centralnym w miesiącu poprzedzającym miesiąc, dla którego dokonuje się wyliczenia limitu alokacji środków wspólnotowych. Co było kolejnym powódem obniżenia wysokości dotacji - spadek wartości euro do złotówki.

Dodatkowo na różnicę w dofinansowaniu dla RSS wpłynęło także to, że od momentu ogłoszenia wstępnej listy rankingowej w styczniu do sierpnia br. do listy dołączyło kilka projektów, których protesty zostały uwzględnione. W związku z tym cała alokacja na Działanie 7.1 została wyczerpana.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH