Radom: co z rehabilitacją neurologiczną?

Oddział rehabilitacji neurologicznej Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu, który funkcjonuje od 10 lat może zostać zamknięty.

– Brakuje nam lekarza – mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Mirosław Ślifirczyk, dyrektor szpitala. Od nowego roku zaostrzają się wymogi NFZ wobec tego typu usług. W związaku z tym obsada, które przez ostatnie 10 lat starczała do prowadzenia oddziału rehabilitacji neurologicznej okazała się zbyt skąpa. – Szukamy lekarza już od lutego. Mimo to do tej pory nie udało się nam nikogo zatrudnić. Cały czas mam nadzieję, że zdążymy znaleźć specjalistę przed zamknięciem kontrakowania.

Z danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, że na terenie dawnego województwa radomskiego oddziały rehabilitacji neurologicznej dysponują 84 łóżkami. W Grójcu jest 19 łóżek, w WSS na Józefowie 25 i w Radomiu 40.

Zamknięcie oddziału w radomskim szpitalu oznacza więc likwidację połowy łóżek w regionie. Stanie się tak,od nowego roku jeśli NFZ nie zaprosi lecznicy do udziału w konkursie.

– W tej chwili szpital funkcjonuje na starych zasadach, więc do końca roku nie ma mowy o zamknięciu oddziału – tłumaczy Agata Sochaczewska z Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Od nowego roku placówka musi jednak spełnić nowe wymagania, aby mogła zaostać dopuszczona do konursu.

Jak informuje, rozmowy NFZ ze szpitalem już były prowadzone i Fundusz ze strony placówku uzyskał obietnicę, że dodatkowy specjalista zostanie zatrudniony.

– W przeciwnym razie Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu nie zostanie dopuszczony do konkursu na usługi w ramach oddziału rehabilitacji neurologicznej – tłumaczy nam Agata Sochaczewwska.

Dodaje, że nie oznacza to jednak, że całkowicie straci szansę na podpisanie tego typu umowy z Funduszem:

– Istnieje możliwość przeprowadzenia tzw. rokowań pokonkursowych. W ramach tego typu porozumienia szpital może podpisać kontrakt na świadczenia, jednak wówczas wycena będzie mniejsza.

Mirosław Ślifirczyk w rozmowie z portalem rynekzdrowia,pl twierdzi, że jest gotowy kontraktować świadczenia w ramach rehabilitacji neurologicznej nawet w przypadku niższej wyceny tego typu świadczeń ze strony NFZ.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH