Przeprowadzone w tej sprawie referendum jest ważne, ponieważ wzięło w nim udział ponad 50 proc. spośród blisko 1,5 tys. pracowników Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Na razie pielęgniarki czekają na efekt postępowania prokuratorskiego w sprawie dwóch doniesień, jakie złożyły dyrekcja szpitala i związki zawodowe pielęgniarek i położnych.

Dyrektor lecznicy powiadomił prokuraturę, że w połowie lipca w trakcie dwugodzinnego strajku ostrzegawczego pielęgniarek zmarł 61-letni pacjent oddziału dializ. Według niego w związku ze strajkiem na czas nie były przygotowane tzw. sztuczne nerki i chorzy zostali poddani dializom z opóźnieniem. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pacjentów tego oddziału.

W swoim doniesieniu do prokuratury pielęgniarki odniosły się do tych zarzutów. Według nich akcja reanimacyjna pacjenta zaczęła się jeszcze przed rozpoczęciem strajku, w którym nie brały udziału pielęgniarki z oddziału dializ. Siostry stwierdziły też, że za pracę szpitala i za bezpieczeństwo pacjentów w czasie zaplanowanej akcji strajkowej odpowiada dyrekcja. Dodatkowo zarzuciły dyrekcji utrudnianie prowadzenia działalności związkowej i zastraszanie pielęgniarek. Pielęgniarki liczą na to, że osoby, które publicznie je pomówiły, zostaną za to ukarane.

Pielęgniarki są w sporze zbiorowym z dyrekcją szpitala od stycznia br. Wcześniejsze negocjacje zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności. Żaden z postulatów płacowych - m.in. podwyżki średnio o 600 zł brutto dla każdej pielęgniarki - nie został spełniony. Pielęgniarki domagają się także m.in. wprowadzenia taryfikatora, siatki płac i norm zatrudnienia.

Według dyrektora szpitala Andrzeja Pawluczyka podwyżki nie wchodzą w grę, gdyż szpital nie ma na nie pieniędzy. Jak stwierdził, lecznica ponosi straty rzędu miliona złotych miesięcznie, a na podwyżki potrzebowałby dodatkowo 500 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH