Radni zadowoleni z komunalizacji uzdrowisk

Samorządowcy z województw zachodniopomorskiego i podkarpackiego są za komunalizacją uzdrowisk należących obecnie do Ministerstwa Skarbu Państwa. Chodzi o uzdrowiska w Świnoujściu i Kołobrzegu oraz w Rymanowie-Zdroju i Horyńcu-Zdroju, które chciałyby przejąć od państwa samorządy wojewódzkie.

W poniedziałek (24 września) pierwszy raz radni sejmiku samorządowego województwa zachodniopomorskiego (zarówno z ugrupowań opozycyjnych, jak i rządzących) byli jednego zdania - uzdrowiska w Świnoujściu i Kołobrzegu należy skomunalizować.

Postanowiono, że w ciągu miesiąca marszałek wyśle niezbędne dokumenty o komunalizacji do Ministerstwa Skarbu.

- Liczę na to, że pozytywną odpowiedź otrzymamy już w tym roku - stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz. Dodał też, że uzdrowiska nie będą wspomagane finansowo z budżetu województwa. Na inwestycje będą mogły zaciągnąć kredyt komercyjny, poręczony przez samorząd.

Podobne nastroje dominowały wśród radnych z województwa podkarpackiego. Zwolennicy komunalizacji nie obawiają się, że samorząd województwa nie będzie w stanie utrzymać Horyńca i Rymanowa.

- Uzdrowiska te wychodzą na swoje i w odróżnieniu od szpitali nie trzeba do nich dokładać. Natomiast na pewno trzeba byłoby ponieść koszty modernizacji tych ośrodków. Ale to nie problem, można tu skorzystać z drugiej transzy środków unijnych, w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 - wyjaśnił w Naszym Dzienniku Wiesław Bek, rzecznik marszałka województwa podkarpackiego.

Deklarowanie gotowości do przejęcia kurortów to efekt spotkania (w środę,19 września) marszałków województw w Ministerstwie Skarbu Państwa na temat komunalizacji 10 uzdrowisk będących obecnie w rękach skarbu państwa (Busko-Zdrój, Ciechocinek, Kołobrzeg, Świnoujście, Lądek-Długopole, Szczawno-Jedlina, Wysowa, Rabka, Rymanów i Horyniec).

- Ta lista to oferta skierowana do samorządów. Niektóre, tak jak województwo podkarpackie, są mocno zainteresowane przejęciem uzdrowisk w drodze komunalizacji i podjęły w tej sprawie stosowne uchwały. W przypadku innych województw, takiej pewności nie mamy. Dlatego najpierw chcemy porozmawiać z marszałkami - wyjaśniła nam Magdalena Kobos, rzecznik MSP.

Pierwotny pomysł, by je sprywatyzować (szacowano, że wpływy ze sprzedaży będą na poziomie 125 mln zł) oprotestowali samorządowcy. Obawiali się, że prywatyzacja odbyłoby się ze szkodą dla osób korzystających ze skierowań NFZ, o czym mówił na sesji sejmiku woj. zachodniopomorskiego m.in. prezes uzdrowiska w Kołobrzegu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH