Radni woj. śląskiego za samodzielnym Centrum Onkologii w Gliwicach "Radni Sejmiku Woj. Śląskiego, w imieniu mieszkańców naszego regionu, oczekują utworzenia Śląskiego Centrum Onkologii w Gliwicach". Fot. archiwum RZ

Stanowisko popierające oddzielenie gliwickiego oddziału Centrum Onkologii od Centrum Onkologii w Warszawie i utworzenie samodzielnej jednostki w Gliwicach poparli w poniedziałek (21 marca) radni woj. śląskiego.

"Jako przedstawiciele samorządu regionalnego nie chcemy dalej tolerować sytuacji, w której gliwickie Centrum Onkologii zmuszone jest przekazywać wypracowane środki finansowe do placówek w Warszawie i Krakowie. Tylko w latach 2012-2015 ponad 70 mln zł wypracowanych w Oddziale w Gliwicach, pochodzących ze Śląskiego Oddziału NFZ, zostało przekazanych do placówek działających na terenie innych oddziałów NFZ" - napisali radni.

Radni w oświadczeniu "wyrazili zdziwienie, iż uchwała Rady Naukowej Centrum Onkologii z 26 czerwca 2012 r., dotycząca podziału Centrum Onkologii i powstania Śląskiego Centrum Onkologii w Gliwicach, nie doczekała się realizacji".

- Wyrażamy sprzeciw wobec dotychczasowej praktyki również dlatego, że wiąże się ona z realnym zagrożeniem dla planów inwestycyjnych gliwickiego instytutu, co doprowadzić może z kolei do obniżenia jakości usług, świadczonych przez tę - jedną z najlepszych w Europie - placówek medycznych - wskazali radni.

- Radni Sejmiku Woj. Śląskiego, w imieniu mieszkańców naszego regionu, oczekują utworzenia Śląskiego Centrum Onkologii w Gliwicach - skonkludowali.

Poniedziałkowa uchwała radnych była następstwem spotkania radnych w tej sprawie, które odbyło się w gliwickim instytucie 10 marca br. Ponieważ w tamtym spotkaniu wzięło udział niewielu radnych, postanowiono, że bardziej formalny wydźwięk zostanie nadany sprawie na najbliższej - właśnie poniedziałkowej - sesji sejmiku.

Zaangażowana w sprawę posłanka PiS Barbara Dziuk (b. radna sejmiku) po głosowaniu dziękowała radnym za wspólne działanie "w temacie, który dotyczy każdego z nas, ponieważ nie żyjemy dla siebie - żyjemy dla innych". Oceniła, że w sprawie gliwickiego instytutu "narodził się klimat przy obecnym rządzie do rozmów". "Jeżeli nie będziemy rozmawiać, nic z tego nie będzie" - podkreśliła.

To już kolejna taka inicjatywa. Na początku marca śląscy parlamentarzyści różnych opcji podpisali apel do ministra zdrowia, popierający powstanie niezależnego instytutu w Gliwicach. W usamodzielnienie gliwickiego szpitala zaangażowało się też obecne kierownictwo placówki oraz śląskie media, które zainicjowały zbiórkę podpisów pod apelem o utworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH