Jutro (7 kwietnia) komisja zdrowia Rady m.st. Warszawy będzie obradować w Szpitalu Wolskim w Warszawie. Radni wysłuchają informacji dotyczącej propozycji przekształcenia Szpitala Wolskiego w przedsiębiorstwo społeczne.

Jak pisaliśmy już wcześniej, personel i dyrekcja Szpitala Wolskiego w Warszawie chcą powołać spółkę pracowniczą, zamiast proponowanej przez władze Warszawy spółki kapitałowej. W ramach tworzenia spółki kapitałowej, wg koncepcji władz stołecznych, Szpital Wolski zostałby połączony ze Szpitalem Bielańskim. Dyrektor Szpitala Wolskiego, Marek Balicki uważa, iż to nie jest dobry pomysł i zapewnia, że pracownicy są w stanie przejąć odpowiedzialność za szpital.

Jak mówił podczas konferencji prasowej Marek Balicki, połączenie szpitali byłoby niekorzystne dla jego placówki, ponieważ Szpital Bielański jest lepiej doposażony przez miasto, ma inną strategię rozwoju, co przyczyni się do degradacji znaczenia Szpitala Wolskiego. Gdyby do tego doszło, mieszkańcy dzielnic Wola i Bemowo straciliby dostęp do specjalistycznych świadczeń szpitalnych.

Dlatego dyrekcja proponuje miastu założenie spółki pracowniczej, co uchroniłoby szpital m.in. od połączenia go ze Szpitalem Bielańskim.

- Jeżeli przekształcenie jest konieczne, to proponujemy społeczne przedsiębiorstwo. Jesteśmy w stanie przejąć odpowiedzialność za szpital. Chcemy powołać spółkę z o.o., która będzie miała 1000 udziałów, każdy wyceniony na 50 zł. Wszyscy pracownicy dostaliby taką samą ilość udziałów, oprócz dyrektora, który nie miałby udziału. Żadna z osób nie mogłaby mieć więcej niż 4 udziały i nie mogłaby ich zbyć w ciągu 10 lat. Zyski z działalności przeznaczane byłyby na działalność szpitala. Nie przewidujemy dywidendy - opowiadał o pomyśle Marek Balicki.

Swoją propozycję wolska lecznica przedstawiła też listownie prezydentowi Warszawy, Hannie Gronkieicz-Waltz.

„Kierując się potrzebą stworzenia najlepszych warunków dla zapewnienia mieszkańcom Warszawy, a zwłaszcza Woli i Bemowa, równego dostępu do dobrej jakości świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, niezależnie od sytuacji materialnej pacjentów, składamy propozycję przekształcenia Szpitala Wolskiego w przedsiębiorstwo społeczne” – pisali pracownicy i dyrekcja szpitala do prezydenta warszawy.

Jak już podawaliśmy, zarząd m. st. Warszawy miał dotychczas wizję, aby 10 miejskimi szpitalami zarządzały cztery spółki.

Na bazie dziesięciu miejskich szpitali miałyby powstać cztery wyposażone w majątek spółki ze 100 proc. udziałem miasta. W pierwszej znalazłyby się najlepsze lecznice, które zamiast długów generują przychody, tj. szpitale Wolski i Bielański.

Druga spółka oznaczałaby połączenie znajdujących się w stosunkowo niezłej kondycji szpitali Grochowskiego i Czerniakowskiego, trzecia natomiast skonsolidowałaby najbardziej zadłużone szpitale, których zobowiązania reguluje obecnie miasto, tj. Praski i na Solcu.

Do czwartej spółki trafiłby placówki jednoprofilowe: trzy szpitale ginekologiczno-położnicze oraz Warszawski Szpital dla Dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH