Radni Sejmiku Samorządowego Województwa Pomorskiego podjęli wczoraj uchwałę o przystąpieniu do rządowego planu B i przekształceniu szpitali w spółki prawa handlowego. Opozycja jest temu przeciwna. Ostrzega przed zadłużaniem się i bankructwem lecznic.

- To uchwała intencyjna, która niczego nie przesądza, a jedynie zapala zielone światło dla zmiany formy prawnej placówek - zastrzega Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Formuła SPZOZ-u jest w dziś reliktem przeszłości. Podejmowanie decyzji trwa miesiącami, podczas gdy spółka to nowoczesna i sprawdzona forma zarządzania szpitalami.

Zmiana formy prawnej nie oznacza jednak zmiany właściciela. Dlatego projekt przygotowany przez Departament Zdrowia UMWP dzieli marszałkowskie szpitale na dwa rodzaje - strategiczne dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Pomorza (jest ich 13) i te o znaczeniu nie strategicznym. W przypadku tych drugich organ założycielski będzie dążył do przekazania ich samorządom powiatowym lub szukał dla nich innych, w tym także prywatnych inwestorów.

Wiadomo już, że chodzi o cztery placówki. Szpital Rehabilitacyjny i Opieki Długoterminowej w Tczwie zostanie w trybie bezprzetargowym przekazany samorządowi powiatowemu, który niedawno przekształcił swoją lecznicę w spółkę prawa handlowego. Pozostałe trzy jednostki: Szpital Specjalistyczny w Prabutach, szpital w Nowym Dworze Gdańskim oraz Gdańskie Centrum Rehabilitacji w Dzierżążnie zostaną wystawione na sprzedaż. Przetarg w związku ze sprzedażą szpitala w Prabutach został już ogłoszony.

- Sprzedajemy tylko ruchomości i budynki; grunt pozostanie własnością lokalnych samorządów, co da nam rękojmię, że placówki nie stracą swojej funkcji medycznej - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Maciej Łukowicz, dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Wcześniej Urząd Marszałkowski, organ założycielski również dla dużych, strategicznych dla systemu ochrony zdrowia szpitali, przeprowadził analizy ekonomiczne: wykorzystania łóżek w Pomorskiem, zapotrzebowania wśród pacjentów i preferencji regionalnego oddziału NFZ. Wynika z nich, że w regionie jest za mało łóżek opieki długoterminowej, a za dużo tzw. ostrych. Zmiana właścicieli w czterech szpitalach jest pochodną tych analiz.

– Od wydania decyzji politycznej do znalezienia inwestora mija co najmniej rok. Oczekujemy, że reforma skróci tę drogę – mówił wicemarszałek Leszek Czarnobaj podczas niedawnej regionalnej konferencji Rynku Zdrowia „System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy – regionalna perspektywa”, zorganizowanej w Gdańsku, w styczniu br.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH