RPP: potrzebny nowy zawód - asystent pielęgniarki RPP: potrzebny nowy zawód - asystent pielęgniarki. Fot. strona internetowa Szpitala Powiatowego w Słubicach (zdjęcie ilustracyjne)

Na początku marca Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do ministra zdrowia z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie działań, które mają rozwiązać problem niedoboru personelu. Zaproponował stworzenie nowego zawodu medycznego - asystenta pielęgniarki (asystenta opieki).

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego na luty 2018 roku wynika, że pielęgniarki i położne są najgorzej wynagradzaną grupą zawodową wśród zawodów specjalistycznych. Jednocześnie na 1000 mieszkańców przypada 5,24 pielęgniarek (w bezpośredniej opiece nad pacjentem). Na 13 analizowanych krajów Polska jest dokładnie na ostatnim miejscu zestawienia.

Brak rąk do pracy, przepracowanie, niskie wynagrodzenie i brak poszanowania zawodu - to początek długiej listy bolączek pielęgniarek i położnych. 

Rzecznik Praw Pacjenta zaproponował nowy zawód medyczny - asystenta pielęgniarki (asystenta opieki). Taki pracownik miałby wyręczyć pielęgniarki i położne w najprostszych czynnościach. Chodzi m.in. o mycie pacjenta, pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, zmianę pościeli czy wsparcie przy wstawaniu z łóżka.

Asystent nie musiałby posiadać wyższego wykształcenia. Pod kątem zawodu mógłby kształcić się już na poziomie szkoły średniej. Zdobywając wiedzę i doświadczenie, mógłby zdecydować, czy chce kontynuować pracę w szpitalu.

Podobny zawód (tzw. physician associate) wprowadzono już w Wielkiej Brytanii.

Resort ma 30 dni na odpowiedź i ustosunkowanie się do pomysłu RPP. 

Więcej: money.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH