RPP o opłatach rekompensujących koszt sprawowania opieki przez bliskich pacjenta

Spośród czterech poznańskich porodówek opłaty rekompensującej koszt pobytu osoby bliskiej na oddziale nie pobiera tylko Szpital Wojewódzki "Lutycka". Szpital im. F. Raszei żąda 20 zł, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny im. Marcinkowskiego - 150 zł, a Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Świętej Rodziny - 300 zł.

Zasady dodatkowej opieki pielęgnacyjnej dla pacjenta oraz kosztów realizacji tej opieki reguluje ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2009.52.417). W myśl tej ustawy pacjent ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez osobę bliską, jednak związane z tym koszty nie mogą obciążać placówki.

W przypadku tzw. porodów rodzinnych świadczeniodawca może zatem pobierać opłaty z tytułu obecności w czasie porodu osoby bliskiej, ale ich wysokość nie może przekraczać kosztów ponoszonych przez świadczeniodawcę w związku z zapewnieniem realizacji tego prawa pacjenta.

- Naruszenie praw pacjenta poprzez uniemożliwienie osobie bliskiej udziału w porodzie lub pobieranie opłat za poród rodzinny w wysokości przekraczającej wysokość kosztów świadczeniodawcy poniesionych z tego tytułu może stanowić podstawę do wystąpienia przeciwko placówce leczniczej np. do Rzecznika Praw Pacjenta. Pacjent ma prawo także zwrócić się bezpośrednio do dyrekcji placówki - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Sylwia Wądrzyk-Bularz z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu.

Co jednak w sytuacji, kiedy opłaty pobierane przez szpitale są rażąco wysokie i nieadekwatne do ponoszonych przez nie kosztów?

- Jako Rzecznik Praw Pacjenta, po dokładnym zbadaniu wniosku mogę podjąć decyzję o wszczęciu postępowania wyjaśniającego lub postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Jeśli uznam, że szpital narusza zbiorowe prawa pacjentów poprzez działanie niezgodne z prawem i nie poprawia tej sytuacji we wskazanym terminie, mogę nałożyć karę pieniężną nawet do wysokości 500 tys. zł - informuje Krystyna Barbara Kozłowska, RPP.

Kwestia opłat powinna być dokładnie określona w regulaminie porządkowym placówki. Jeśli pacjent uważa, że w jego przypadku koszty te są zbyt wysokie, może zwrócić się w tej sprawie do dyrektora szpitala, a osoby, które korzystają z dodatkowych usług szpitali, powinny otrzymywać od placówek faktury z wyszczególnionymi pozycjami i kwotami.

- Rozpiętość tego typu opłat może być bardzo duża, począwszy od opłat tylko za fartuch ochronny, skończywszy na opłatach za dodatkowy, komfortowy pokój dla osoby towarzyszącej. Informacja o wysokości opłaty, a także sposobie jej ustalenia, jest jawna i podlega udostępnieniu. Tym samym każda osoba odpowiednio wcześniej może się zapoznać z ich wysokością - dodaje RPP.

- W przypadku sporu pomiędzy placówką a pacjentem, proszę o skontaktowanie się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta, ponieważ ustalenie nadmiernej opłaty rekompensującej narusza prawa pacjenta. Do naszego biura takie sprawy wpływają jednak sporadycznie - stwierdza Krystyna Barbara Kozłowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH