Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do ministra zdrowia o zajęcie stanowiska ws. udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom szczególnie uprawnionym. Jak wynika z danych RPP, podmioty lecznicze różnie interpretują przepisy uprawniające pacjentów do świadczeń poza kolejnością.

W piśmie do ministra zdrowia rzecznik informuje, że brak definicji ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w ustawie powoduje różną interpretację ze strony poradni specjalistycznych. Dotyczy to w szczególności świadczeń rehabilitacyjnych, stomatologii i psychiatrii.

"Poradnie specjalistyczne ww. specjalności nie respektowały szczególnych uprawnień pacjentów. Swoje decyzje motywowały tym, że wymienione świadczenia nie zaliczają się do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Problem z rejestracją w dniu zgłoszenia pacjenci sygnalizują również w przypadku kolejnej wizyty u specjalisty a nie tylko pierwszej konsultacji u danego lekarza" - czytamy w wystąpieniu RPP. 

W odpowiedzi resort zdrowia poinformował rzecznika, że szczególnie uprawnieni pacjenci mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością bez względu na specjalność poradni.

"Ambulatoryjna opieka specjalistyczna to wszystkie świadczenia, które nie wymagają leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych. Świadczenie specjalistyczne powinno być udzielone poza kolejnością wynikającą z listy oczekujących pacjentów. Jeśli poradnia nie może udzielić świadczenia w dniu zgłoszenia, powinna ustalić inny termin, jednak nie dłuższy niż 7 dni. Pierwszeństwo w korzystaniu z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych nie ogranicza się do pierwszych wizyt. Pacjenci korzystający ze szczególnych uprawnień mogą z nich korzystać w całym procesie leczenia, również podczas kolejnych wizyt" - czytamy w odpowiedzi.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że zgodnie z art. 47c ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, szczególne uprawnienia posiadają kobiety w ciąży, pacjenci do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka, pacjentom z tytułem ''Zasłużony Honorowy Dawca Krwi'' lub ''Zasłużony Honorowy Dawca Przeszczepu''. Do grupy szczególnie uprawnionych należą też inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH