RPO w sprawie podmiotów prowadzących działalność leczniczą non profit

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpiła do ministra zdrowia w sprawie podmiotów prowadzących działalność leczniczą na zasadach non profit, która jest traktowana jako działalność gospodarcza. Dotyczy to m.in. placówek prowadzonych przez fundacje, stowarzyszenia, kościoły.

W wystąpieniu do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, wskazuje, że zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, działalność lecznicza jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Podmiotami leczniczymi - w myśl art. 4 tej ustawy - są m.in. fundacje i stowarzyszenia, których celem statutowym jest wykonywanie zadań w zakresie ochrony zdrowia i których statut dopuszcza prowadzenie działalności leczniczej, a także kościoły, kościelne osoby prawne lub związki wyznaniowe - w zakresie, w jakim wykonują działalność leczniczą.

Jak podkreśla RPO, zgodnie z dyspozycją art. 205 powołanej ustawy, z dniem wejścia w życie tej ustawy, niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej stają się przedsiębiorstwami podmiotów leczniczych.

Irena Lipowicz informuje szefa resortu zdrowia, że do RPO wpłynęło kilka wniosków od kościelnych podmiotów prowadzących działalność leczniczą (m.in. Caritas Polska, Zgromadzenie Księży Marianów), w których podnoszone są zastrzeżenia do wspomnianych przepisów ustawy o działalności leczniczej oraz przytaczane są opinie prawne wskazujące na sprzeczność tych przepisów z dotychczas obowiązującymi regulacjami prawnymi.

Zdaniem wnioskodawców, powołana ustawa, jednostronnie obliguje m.in. podmioty kościelne do prowadzenia działalności leczniczej jako działalności gospodarczej, co w konsekwencji pozbawia je zagwarantowanego prawa prowadzenia działalności jako statutowej, niegospodarczej, zgodnie z ich tożsamością.

Przepisy tej ustawy ingerują więc w status prawny wielu organizacji non profit, szczególnie organizacji pożytku publicznego prowadzących działalność leczniczą, oraz w status prawny kościelnych podmiotów prowadzących działalność leczniczą w ramach działalności charytatywno - opiekuńczej, będącej działalnością statutową tych podmiotów.

Więcej: www.rpo.gov.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH