RM: rady oddziałów wojewódzkich NFZ będą powoływane przez wojewodów rady oddziałów wojewódzkich NFZ będą powoływane przez wojewodów. Fot. Archiwum

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w czwartek (24 listopada), że Rada Ministrów przyjęła m.in. projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przedłożony przez ministra zdrowia.

31 grudnia 2016 r. utraci moc ustawa z 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2016. Tym samym, od nowego roku rolnicy, członkowie ich rodzin oraz domownicy nie byliby objęci systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, a Narodowy Fundusz Zdrowia nie otrzymywałby składek na ubezpieczenie zdrowotne z tego tytułu. Dlatego zaproponowano dalsze funkcjonowanie systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego rolników po 1 stycznia 2017 r. w oparciu o obecnie funkcjonujące rozwiązania.

Projekt nowelizacji ustawy usprawnia także proces powoływania członków rad oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. Zaproponowano, aby rady oddziałów wojewódzkich NFZ były powoływane przez wojewodów. Natomiast w przypadku niewskazania kandydatów przez uprawnione organizacje pacjentów - po dwukrotnej publikacji ogłoszenia - w skład rady powołany będzie kandydat wskazany przez wojewodę.

Zmiana wynika z faktu, iż w czasie przeprowadzania naboru na członków tych rad, mimo zamieszczania w BIP Ministerstwa Zdrowia ogłoszeń o zamiarze powołania członka rady, zdarzało się, że nie byli zgłaszani kandydaci do pełnienia tej funkcji z ramienia organizacji pacjentów. Brak zgłoszeń blokował możliwość powołania rad.

Nowelizacja ustawy ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH