IV Forum Rynku Zdrowia, które odbyło się 22 października w warszawskim hotelu Sheraton, tradycyjnie już zgromadziło blisko 1000 uczestników. Do tradycji naszych spotkań należą także wyjątkowe okoliczności, które im towarzyszą. Ubiegłoroczne, III Forum, miało miejsce tuż po wygranych przez Platformę wyborach.

W tym roku Forum stało się okazją do  zgromadzenia środowiska medycznego tuż po uchwaleniu przez Sejm pakietu sześciu ustaw zdrowotnych.

Dyskusja nad „pakietem zdrowotnym” została w zasadzie zdominowana przez ustawę o ZOZ-ach i zapis o obligatoryjnym przekształceniu SPZOZ-ów w spółki prawa handlowego. Trudno się zatem dziwić, że ten najważniejszy – z punktu widzenia systemu – wątek budził także największe zainteresowanie podczas sesji głównej IV Forum Rynku Zdrowia.

Jeśli nie tak, to jak?
– Trzeba w końcu zapoczątkować przynajmniej pierwszy etap reformy – uważa wiceminister zdrowia Adam Fronczak. – Mowa o przegłosowanym w Sejmie pakiecie sześciu ustaw zdrowotnych, które są tylko krokiem wyznaczającym kierunek dalszych działań. Przed nami jeszcze ustawa koszykowa, podział NFZ i w końcu wprowadzenie do gry prywatnych ubezpieczycieli.

Adam Fronczak odniósł się także do budzącej liczne wątpliwości obligatoryjności przekształceń SPZOZ-ów w spółki. Jego zdaniem jest ona niezbędna, aby raz na zawsze skończyć z umiejętnym przesuwaniem kosztów i „wpuszczaniem” ich w publiczne szpitale, leczące najtrudniejsze przypadki.

Zysk – tak, wyzysk – nie
Sceptykiem w kwestii przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego na proponowanych zasadach jest natomiast Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, który przewiduje, że lecznice zaczną działać poprzez wyzysk pacjentów i kadry.

– Jeśli nie dofinansowane szpitale-spółki nie będą się zadłużać, to czyim kosztem? – pytał szef OZZL. – Po pierwsze pacjentów, ponieważ nie będą kontraktowały niekorzystnych cenowo świadczeń. Po drugie personelu. Dojdzie także do obniżenia jakości świadczeń.

Z obawą patrzy w przyszłość także Jarosław Kozera, prezes Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ):
– Przed nami wiele pytań bez odpowiedzi – uważa. – Czy przed przekształceniem nie należy wyjaśnić typowej dla Polski symbiozy prywatnego gabinetu z łóżkiem w publicznym szpitalu? Czy spółka kapitałowa bez kapitału nie jest zbyt ryzykownym eksperymentem dla systemu? Czy nasza kadra menedżerska jest przygotowana do działania w środowisku ryzyka upadłości i związanej z nim odpowiedzialności? Moim zdaniem niezbędne jest obecnie wsparcie finansowe na szkolenia dyrektorów i doradztwo.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH