Puławy: spór o grupowanie, czyli pieniądz ma iść za pacjentem

Dyrekcja SP ZOZ w Puławach i samorząd powiatowy sprzeciwiają się grupowaniu kilku powiatów w konkursie o daną usługę.

– Chcemy rywalizować z placówkami na obszarze całego województwa lubelskiego. Ograniczanie konkursu na daną usługę medyczną do np. kilku powiatów powoduje, że środki nie idą za pacjentem i nie ma jednakowego ryzyka w ramach konkursów. Poza tym umowy w części limitowanej powinny być kształtowane proporcjonalnie, tzn. jeśli brakuje 2 proc. środków na określone świadczenie w skali kraju, reszta – czyli 98 proc. – powinna być opłacona w każdej placówce – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marian Jedliński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach.

Zdanie dyrekcji szpitala podziela Rada Powiatu w Puławach, która zaapelowała o „zmianę zasad kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej w 2011 w zakresie lecznictwa szpitalnego. NFZ nie ogłasza konkursów na poszczególne rodzaje świadczeń dla terenu całego województwa, tylko dla obszarów obejmujących kilka powiatów. Takie rozwiązanie stanowi zaprzeczenie idei ruchu pieniądza za pacjentem, która legła u podstaw reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce. Apelujemy o dopuszczenie wszystkich podmiotów świadczących usługi medyczne do rywalizacji o środki publiczne w ramach postępowań dotyczących obszaru całego województwa lubelskiego.”

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ odpowiada, że takie grupowanie jest powszechną praktyką.

– Chodzi o zabezpieczenie świadczeń możliwie najbliżej pacjenta, przy jednoczesnym zachowaniu konkurencji między podmiotami. Jeśli oferentów jest mało, to przeprowadza się konkurs na poziomie województwa. Jeśli jednak usługa jest powszechnie dostępna w wielu placówkach, to ograniczamy konkurs do kilku powiatów. Absurdem byłoby, żeby pacjent musiał jechać na drugi koniec województwa do internisty, pediatry czy ginekologa – wyjaśnia nam Marek Kokoszka, zastępca dyrektora ds. medycznych lubelskiego NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH