Puławy: pracownicy szpitala walczą o podwyżki; okupacja gabinetów dyrekcji

Przedstawiciele związków zawodowych działających w szpitalu w Puławach (Lubelskie) rozpoczęli we wtorek (9 października) okupację gabinetu dyrektora placówki. Domagają się podwyżek płac. Dyrekcja twierdzi, że na podwyżki nie ma pieniędzy, a dług szpitala sięga 48 mln zł.

Akcja protestacyjna w szpitalu trwa od kilku dni. Protestujący chodzą w czarnych strojach, na identyfikatorach noszą kartki z napisem "Protest"; odbyło się kilka spotkań z dyrekcją, ale nie przyniosły one efektu; obie strony zarzucają sobie brak zrozumienia sytuacji.

- Prowadzimy okupację gabinetu dyrekcji, gdzie przebywa po kilka osób. Okupacja odbywa się rotacyjnie. Przyjęliśmy taką formę protestu, która nie uderza w pacjentów - powiedziała przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek i położnych w puławskim szpitalu Lidia Twardowska. W proteście uczestniczy siedem organizacji związkowych działających w szpitalu, które od sierpnia 2011 r. są w sporze zbiorowym z dyrekcją.

Związkowcy domagają się 30 proc. podwyżki płac. Jak powiedziała Twardowska, od 2008 r. pensje nie były podwyższane nawet o wskaźnik inflacji. Według niej wiele pielęgniarek z wieloletnim stażem pracy otrzymuje "na rękę" od 1,4 tys. zł do 1,6, tys. zł miesięcznie, a ok. 260 osób dostaje dodatki wyrównawcze do minimalnej krajowej pensji.

- Jesteśmy zdeterminowani, bo dyrekcja nie prowadzi z nami rokowań na temat podwyżek, nie proponuje niczego. Rozumiemy, że sytuacja szpitala jest trudna, ale nie ma zgody na to, żeby to pracownicy dalej kredytowali ten szpital - dodała Twardowska.

Dyrektor szpitala w Puławach Jolanta Herda przyznała, że pensje są niskie, ale sytuacja finansowa, w jakiej znajduje się placówka, nie pozwala na udzielenie podwyżek. - Wszystkie obecnie zobowiązania szpitala sięgają 48 mln zł - podkreśliła. Jej zdaniem spełnienie żądań związkowców spowodowałoby jeszcze większe zadłużenie szpitala, a to - w jej ocenie - byłoby działaniem wbrew przepisom ustawy o działalności leczniczej i ustawy o finansach publicznych. W puławskim szpitalu pracuje ponad tysiąc osób.

Herda zaznaczyła, że szpital wymaga też modernizacji, na co potrzebne są spore nakłady finansowe i jeśli te remonty nie będą wykonane, to placówka za kilka lat może stracić możliwość wykonywania np. zabiegów operacyjnych, ponieważ nie będzie spełniać wymaganych prawem standardów. W opinii dyrektor szpitala strona związkowa nie wykazuje zrozumienia dla sytuacji, w jakiej znajduje się szpital, a dalsze zadłużanie będzie pogarszało status placówki i może mieć poważne konsekwencje w przyszłości.

Herda zaznaczyła, że w ostatnich latach sytuacja finansowa szpitala nieco się poprawiła. "Istnieje szansa, aby w roku 2012 szpital się zbilansował" - dodała. Jeśli jednak tak się nie stanie, organ prowadzący dla szpitala - jakim jest Starostwo Powiatowe w Puławach - może zdecydować o jego likwidacji, konsolidacji z inną placówką lub o przekształceniu go w spółkę prawa handlowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH