Puławy: już nie ma ostrych dyżurów w laryngologii

SP ZOZ w Puławach zlikwidował ostry dyżur z powodu nieodpowiedniej liczby obsady lekarskiej. NFZ zapewnia jednak, że w przypadku rozwiązania przez szpital problemów kadrowych możliwe będzie możliwe ponowne zawarcie umowy na realizowanie świadczeń w zakresie otolaryngologia - hospitalizacja.

Województwo lubelskie pod względem opieki laryngologicznej podzielone jest na cztery części (północ, południe, wschód i zachód). Istotną częścią opieki nad pacjentami jest całodobowy dyżur. Jak podaje Gazeta Wyborcza, ostatnio jednak praktycznie cała zachodnia strona województwa została takiej pomocy pozbawiona.

SP ZOZ w Puławach, który prowadził dyżur laryngologiczny, postanowił ciąć koszty zadłużonego oddziału laryngologii i znacznie zmniejszyć liczbę dyżurów. Dyrekcja puławskiej placówki tłumaczy się też zbyt małą liczbą lekarzy.

Lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdza, że dyrekcja postanowiła ograniczyć dyżury laryngologów.

O brak możliwości spełnienia przez oddział laryngologiczny SP ZOZ w Puławach wymagań w zakresie odpowiedniej liczby obsady lekarskiej dyrektor lecznicy informował NFZ jeszcze w czerwcu.

- Niespełnianie wymagań uniemożliwiło realizowanie przez tą placówkę świadczeń w ramach umowy z Lubelskim Oddziałem NFZ w zakresie otolaryngologia - hospitalizacja, a  ramach tego zakresu świadczenia udzielane są w trybie nagłym oraz planowym - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego OW NFZ.

Jak informuje rzecznik prasowy lubelskiego NFZ, w celu zapewnienia ciągłości świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie otolaryngologii, oddział NFZ przeprowadził postępowanie w trybie rokowań. Została podpisana umowa z SP ZOZ w Puławach na realizację świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie otolaryngologia - hospitalizacja planowa. W ramach tego zakresu, świadczenia udzielane są wyłącznie w trybie planowym.

- W przypadku spełniania przez oddział laryngologiczny szpitala w Puławach wymagań w zakresie obsady personelu lekarskiego, a wymagania określone są w załączniku nr 4 do Zarządzenia Nr 17/2011 Prezesa NFZ z dnia 6 kwietnia 2011 r., możliwe będzie zawarcie stosowanej umowy na realizowanie świadczeń w zakresie otolaryngologia - hospitalizacja, w ramach, której świadczenia udzielane będą w trybie nagłym oraz planowym - dodaje Małgorzata Bartoszek.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH