Szpitale mające powyżej 400 łóżek, których właścicielem jest samorząd terytorialny, otrzymają pomoc finansową od Ministerstwa Zdrowia.

Jak już informowaliśmy, rząd przyjął we wtorek (12 sierpnia) nowelizację uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. "Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli".

Uchwała zawiera wykaz 208 szpitali, które zostaną dofinansowane w ramach programu w drugiej połowie br.

Chodzi o placówki, których właścicielem jest samorząd terytorialny, pełniące kluczowa rolę w świadczeniu usług medycznych dla dużych populacji ludności. Pod poniższym tekstem zamieszczamy listę placówek, które mogą liczyć na takie wsparcie.

- Specjalny zespół w Ministerstwie Zdrowia tworząc listę takich szpitali oparł się m.in. na katalogu usług medycznych przedłożonych przez placówki ZOZ. Brał też pod uwagę jakość świadczonych usłu i znacznie dla bezpieczeństwa zdrowotnego w regionie - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Jakub Gołąb, rzecznik prasowy MZ.

Na cele dofinansowania przeznaczono 150 milionów złotych. Wysokość przyznanej dotacji ma zależeć od wielkości i potrzeb danej placówki. Jest to pomoc bezzwrotna, a szpitale przeznaczą ją m. in. na spłatę różnych zobowiązań finansowych.

Część szpitali prawdopodobnie wykorzysta otrzymane środki na restrukturyzację i redukcję zadłużenia wymagalnego. Środki na wpłatę tych dotacji są zaplanowane w tegorocznej ustawie budżetowej.

Szpitale będą podpisywać specjalne umowy, w których określą swoje potrzeby oraz sposób wydatkowania przyznanej kwoty - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jakub Gołąb.

Na pomoc dla zadłużonych zakładów opieki zdrowotnej w latach 2007-2008 zostało zarezerwowane 600 mln zł. W pierwszym półroczu tego roku 150 mln zł zostało już przekazane szpitalom klinicznym, drugie tyle trafi do wybranych placówek ochrony zdrowia.

W celu lepszej oceny sytuacji szpitali zostały one podzielone na trzy grupy (A, B, C). Do pierwszej zostały zakwalifikowane te o stabilnej sytuacji finansowej, które już obecnie są przygotowane do przekształcenia w spółki. Do grupy B trafiły placówki o niskim wskaźniku zadłużenia, które wymagają jednak dokapitalizowania. W ostatniej znalazły się szpitale najbardziej zadłużone, które muszą wdrożyć programy naprawcze.

Rząd liczy na to, że dzięki dodatkowym środkom powiększy liczbę szpitali z grupy A i B, a jednocześnie ograniczona zostanie liczba szpitali najbardziej zadłużonych. Ma to ułatwić realizację procesu restrukturyzacji i sprawi, że więcej szpitali przekształci się w spółki prawa handlowego, bez konieczności otrzymania zewnętrznej pomocy finansowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH