Cztery niepubliczne stacje dializ działające w województwie kujawsko-pomorskim nie podpisały kontraktów z NFZ na 2009 r. Powodem są zbyt niskie stawki proponowane przez NFZ.

Nowych kontraktów z NFZ nie podpisały placówki w Golubiu-Dobrzyniu, Bydgoszczy, Nakle nad Notecią i we Włocławku, które łącznie obsługują ok. 38 proc. wszystkich dializowanych pacjentów w regionie.

Marta Andrzejewska z firmy Fresenius NephroCare, która uruchomiła stację dializ przy Szpitalu Miejskim w Bydgoszczy mówi, że koszt jednego zabiegu wynosi przynajmniej 440 zł., podczas gdy NFZ proponuje 400 zł.

Andrzej Purzycki – wicedyrektor kujawsko-pomorskiego Oddziału NFZ – jest odmiennego zdania. Uważa, że proponowana przez nich kwota z powodzeniem pokrywa koszt zabiegu, a zwiększenie wyceny dla tych czterech placówek sprowadzałoby się de facto do konieczności likwidacji stanowisk dializ w innych placówkach medycznych, bo musiałoby odbyć się to ich kosztem. Wyraża jednak nadzieję, że dojdą do porozumienia z firmami, świadczącymi usługi dializowania pacjentów.

Sprawa nie dotyczy tylko województwa kujawsko-pomorskiego. Jest to problem ogólnopolski.

Marta Andrzejewska - rzecznik prasowy w firmie Fresenius Nephrocare Polska powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl, że w Polsce działa ok. 250 stacji dializ, z których ponad 100 nie podpisało kontraktów z NFZ.

– W imieniu wszystkich stacji dializ, zrzeszonych w Izbie Gospodarczej „Medycyna Polska” od stycznia z NFZ rozmawia grupa negocjacyjna – wyjaśnia Andrzejewska. – W styczniu odbyły się dwa spotkania, podczas których przedstawiliśmy szczegółowe analizy kosztowe każdej dializy. Po drugim spotkaniu NFZ zobowiązał się do przeprowadzenia ankiet kosztowych w poszczególnych województwach i wiemy, że takie zapytania wystosował do poszczególnych placówek.

W przyszłym tygodniu – jak zapowiadają obie strony – odbędzie się spotkanie z NFZ na temat kosztów dializ.

– Spodziewany się, że NFZ zaproponuje średnią stawkę, obliczona na podstawie analiz kosztowych z poszczególnych województw – mówi Marta Andrzejewska.

Na razie firmy świadczące usługi dializowania, przeprowadzają dializy w tych placówkach, w których umowy już wygasły na zasadach bezumownych. Pozwala na to prawo, które dializę traktuje jako zabieg ratujący życie. Firmy więc płacą za usługi i wystawiają faktury NFZ, który powinien im zwrócić poniesione koszty. Tak dzieje się, m.in. w stacjach dializ w województwie warmińsko-mazurskim, dolnośląskim i łódzkim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH