Pszczyna: NFZ rozwiązał umowę z szpitalem. Wypadnie z sieci? Dyr. Jerzy Szafranowicz: - W oparciu o przedstawione dokumenty nie mogłem podjąć innej decyzji. Fot. PTWP/PW

Na specjalnie zwołanej we wtorek (20 marca) konferencji prasowej Jerzy Szafranowicz, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ poinformował o wypowiedzeniu w całości umowy pełnoprofilowemu, powiatowemu Szpitalowi w Pszczynie. - Zagrożone było zdrowie i życie pacjentów - podał powody tak drastycznego posunięcia.

Rozwiązanie umowy NFZ z będącym w sieci Szpitalem w Pszczynie - prowadzonym przez Centrum Dializa Sp. z o.o. i zabezpieczającym teren powiatu - dotyczy wszystkich zakresów i rodzajów świadczeń. (Kilka lat temu starostwo wydzierżawiło ten szpital powiatowy prywatnemu podmiotowi). Wypowiedzenie nastąpiło z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Termin, w którym umowa przestaje obowiązywać upływa 30 czerwca br.

Szokujące wyniki kontroli
Jak powiedział dyrektor Jerzy Szafranowicz, powodem wypowiedzenia przez śląski oddział Funduszu umowy ze Szpitalem w Pszczynie były "szokujące wyniki kontroli" przeprowadzonej jeszcze w 2017 r. roku i przede wszystkim brak reakcji na uwagi pokontrolne.

- Pomimo wielokrotnych próśb szpital nie wykorzystał szansy i nadal nie spełniał podstawowych warunków realizacji świadczeń. Czekaliśmy 8 długich miesięcy - zaznaczył dyrektor Szafranowicz.

- Jeżeli stwierdziliśmy, że na oddziale opieki medycznej zamiast podłączenia gazu jest zamontowana atrapa plastykowa, jeśli ma przyjmować lekarz a tego lekarza nie ma, jeśli mają być pielęgniarki, a tych pielęgniarek nie ma, to jak mamy postąpić? - odpowiedział na pytanie dziennikarzy czy w szpitalu istniało zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.

Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia decyzję o rozwiązaniu umowy ze Szpitalem w Pszczynie podjął nie tylko na podstawie ustaleń Funduszu, ale też po uzyskaniu opinii straży pożarnej oraz konsultantów wojewódzkich.

Zaważyły dwa dokumenty
Powiatowa Straż Pożarna w Pszczynie stwierdziła nieodpowiednie warunki techniczne naruszające przepisy ppoż. i stwarzające zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Za takie PSP uznała zamknięcie drogi ewakuacyjnej. Straż nałożyła na szpital 90 tys. zł kary i wydała w tej sprawie 3 decyzje administracyjne nakazujące wyeliminowanie nieprawidłowości. Wszystkie okazały się bezskuteczne.

Jak podał Jerzy Szafranowicz, Wydział Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, konsultanci wojewódzcy w zakresie położnictwa i ginekologii, perinatologii oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego stwierdzili jednoznacznie brak odpowiedniego zapewnienia opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, braki w wyposażeniu w sprzęt i aparaturę medyczną oraz znaczne braki w prowadzeniu dokumentacji medycznej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH