Przypomnienie SMS-em o wizycie u specjalisty ma skrócić kolejki. Jest pilotaż Testowane rozwiązanie bazuje na danych przekazywanych do Funduszu przez placówki medyczne Fot. John Karakatsanis/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Od 1 lipca br. Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ przypomina pacjentom SMS-em o zbliżającym się terminie wizyty u lekarza specjalisty. Placówki ochrony zdrowia oceniają, że liczba osób, które nie przychodzą na umówione konsultacje i zabiegi jest porównywalna z liczbą oczekujących w kolejkach.

Andrzej Troszyński, rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zwraca uwagę, że jeden telefon pacjenta, który wie, że nie stawi się na umówioną wizytę wystarczy, aby lekarz mógł poświęcić swój czas innemu choremu.

Dlatego Mazowiecki OW NFZ uruchomił od 1 lipca w ramach pilotażu mechanizm przypominający pacjentom o wizytach u specjalisty i - w razie konieczności - ułatwiający ich odwołanie. Testowane rozwiązanie bazuje na danych przekazywanych do Funduszu przez placówki medyczne i nie wymaga z ich strony dodatkowego nakładu pracy. Od pacjenta oczekuje się jedynie podania numeru telefonu komórkowego przy rejestracji.

- Trzymiesięczny pilotaż obejmie cztery specjalności: endokrynologię, kardiologię, onkologię i ortopedię, gdzie czas oczekiwania na wizytę należy do najdłuższych - wyjaśnia Troszyński.

Przepadają tysiące wizyt
Rzecznik przekonuje, że jeżeli inicjatywa okaże się sukcesem, dostępność do tych specjalistów może się znacząco poprawić. Zaznacza, że jest o co walczyć, bo tylko w I kwartale br. pacjenci z Mazowsza nie stawili się na wizyty u specjalistów ponad 8,5 tys. razy.

- Jeśli ten trend się utrzyma, w całym roku 2016 może przepaść 35 tys. wizyt. To tak jakby pozbawić przez rok dostępu do specjalisty wszystkich mieszkańców Grodziska Mazowieckiego - komentuje.

Inicjatywa podoba się specjalistom, którzy przyznają, że są dni, kiedy o wizycie "zapomina" nawet 30 proc. pacjentów, a remanent listy osób zapisanych np. na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego potrafi skrócić kolejkę z 3 lat do półtora roku.

Z danych NFZ na Mazowszu wynika, że najczęściej przepadają wizyty w poradniach onkologicznych. W pierwszych trzech miesiącach br. u lekarza nie stawiło się 767 chorych, czyli aż 10 proc. umówionych na wizytę. Problem jest także w poradniach ortopedyczno-traumatologicznych - aż 3,4 tys. wizyt na ponad 47 tys. umówionych nie doszło do skutku. To ponad 7 proc. wszystkich spotkań umówionych w I kwartale.

Sytuacja wygląda podobnie w innych województwach. Jak informuje nas Kamila Wiecińska, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im.dr. J. Biziela w Bydgoszczy, w 2015 r. na zaplanowane wizyty nie przyszło, nie informując o tym specjalisty, 2044 chorych w poradni ortopedycznej z zarejestrowanych 16 029, a w poradni alergologicznej 981 spośród 20 246 zarejestrowanych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH