Przygotowali "Białą Księgę Wyrobów Medycznych". Proszą ministra, by przeczytał Niebawem do konsultacji trafi projekt ustawy o refundacji wyrobów medycznych. Fot. Piotr Waniorek/PTWP

W poniedziałek (23 maja) odbyła się w Warszawie, zorganizowana przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Wyrobów Medycznych Polmed, konferencja poświęcona kategoryzacji wyrobów medycznych. Uczestniczyli w niej przedstawiciele producentów i dystrybutorów wyrobów medycznych, a także organizacje pacjentów.

Według szacunków, w Europie dopuszczonych jest do obrotu ok. pół miliona wyrobów medycznych, z czego lwią część stanowią wyroby medyczne do zaopatrzenia indywidualnego. Tak ogromna liczba wyrobów sprawia, że ich odpowiedni dobór, na skutek małej wiedzy na ich temat, stanowi ogromny problem.

By wyjść temu naprzeciw OIGWM Polmed zleciła niezależnym ekspertom opracowanie kompleksowego raportu, który uporządkowałby rynek i wprowadził ujednoliconą kategoryzację wyrobów do indywidualnego zaopatrzenia. Takiego dokumentu do tej pory w Polsce nie było. Jest on unikatowy także na skalę europejską.

Wymiar leczniczy i społeczny
Wyroby medyczne to m.in. protezy kończyn, ortezy, kule, wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe, peruki, cewniki czy materiały przeciwodleżynowe. Ich zastosowanie w procesie leczenia wynika z potrzeby zastąpienia utraconych narządów, poprawy możliwości funkcjonalnych czy zaspokojenia potrzeb społecznych.

Każda niesprawność - zarówno czasowa, jak i trwała - ma wymiar biologiczny, osobisty i społeczny związany z szeroko pojętymi kosztami leczenia i opieki. Praktyka kliniczna wskazuje, że na końcowy wynik leczenia wpływa wcześnie rozpoczęta i właściwie prowadzona rehabilitacja, której integralną częścią są wyroby medyczne.

Zdaniem dr Elżbiety Szwałkiewicz, przewodniczącej Rady ds. Polityki Senioralnej przy ministrze rodziny, pracy i polityki społecznej, wiceprzewodniczącej Koalicji ”Na pomoc niesamodzielnym”, odpowiednio dobrane i zastosowane we właściwym czasie zaopatrzenie ma także ogromne znaczenie dla integracji społecznej osoby niepełnosprawnej. Pozwala na bardziej wydajne i niezależne życie.

- Współczesna technika pozwala na coraz skuteczniejszą eliminację ograniczeń wynikających z niepełnosprawności. Ten fakt jest najważniejszym argumentem uzasadniającym powstanie projektu nowej kategoryzacji indywidualnych wyrobów medycznych. Najbardziej widoczną cechą tego dokumentu jest wskazanie w nim najnowszych rozwiązań z zakresu asystującej techniki oraz eliminacja artykułów przestarzałych, mających nowsze odpowiedniki - stwierdził doc. dr Krzysztof Gieremek, kierownik Zakładu Fizykoterapii i Odnowy Biologicznej Katedry Podstaw Fizjoterapii AWF w Katowicach.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH