Zakład Biologii Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi musi zawiesić działalność. Rozpoczęło się przenoszenie jego wyposażenia do

Zakład mieścił się dotychczas na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 im. Marii Konopnickiej. W pomieszczeniach, które 15 lat temu wybudowano specjalnie dla niego, ma powstać poradnia dla dzieci. O zamiarze jej utworzenia prof. Jerzy Stańczyk, dyrektor szpitala, powiadomił kanclerza UM i prof. Henryka Witasa, kierownika Zakładu Biologii Molekularnej, pismem z dnia 18 lipca 2008 r.

- Zakład musi zotać przeniesiony chociażby dlatego, że wymaga tego Sanepid – mówi nam Bartosiak.

Uczelnia nie przygotowała jednak do tej pory nowych pomieszczeń dla zakładu. Mimo to 5 stycznia prof. Witas otrzymał od kanclerza UM pismo z informacją, że 9 stycznia zakład zostanie przeniesiony do pomieszczenia o powierzchni 18 mkw.

Profesor zaprotestował. Dowodził, że natychmiastowa przeprowadzka byłaby równoznaczna z likwidacją zakładu.

- Nowe pomieszczenia muszą być specjalnie przygotowane. Na 18 mkw. nie sposób pomieścić sprzętu, który teraz z trudem mieści się na 70 metrach – mówi Dziennikowi Łódzkiemu prof. Witas. - Przeniesienie doprowadziłoby m.in. do zniszczenia bezcennych preparatów i odczynników, które wymagają odpowiednich warunków przechowywania.

Prof. Witas napisał do kanclerza, że w takiej sytuacji musiałby zerwać umowy na realizację grantów i innych prac badawczych, a także odstąpić od części zajęć dydaktycznych.

W rozmowie z kanclerzem profesor uzgodnił wstępnie, że otrzyma znacznie większe pomieszczenia. Ich adaptacja do potrzeb zakładu potrwa jednak do dwóch miesięcy. Zdaniem prof. Dariusza Nowaka, prorektora UM, potrzeba przejęcia pomieszczeń zakładu przez szpital jest pilna ze względu na termin podpisywania kontraktów: - Dyrektor szpitala od roku monitował poprzednie władze uczelni, ale bez skutku. My, wysoko ceniąc prace prof. Witasa, przygotujemy mu nowe laboratorium na 100 metrach, kosztem innych inwestycji, ale to potrwa i profesor będzie musiał na pewien czas spowolnić badania.

- Nowe pomieszczenia dla zakładu będą dużo lepsze od dotychczasowych – zapewnia nas dyrektor Bartosiak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH