Totalną indolencję i nieznajomość realiów rynkowych zarzucają urzędnikom z Ministerstwa Skarbu Państwa władze Akademii Medycznej w Gdańsku, które od ponad siedmiu lat usiłują sprzedać Szpital pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny na Dolnym Mieście.

Od czasu, jak z zamiaru jego kupna wycofała się Fundacja ks. Jankowskiego, na horyzoncie pojawił się tylko jeden poważny oferent. Warszawska spółka Eko-Park gotowa była nabyć szpital za blisko 6 mln zł. Wpłaciła zadatek, zabezpieczyła dach niszczejącego budynku i czekała na finał transakcji u notariusza. Ponieważ wartość nieruchomości przekraczała 50 tys. euro władze AMG musiały prosić o zgodę Ministerstwo Skarbu Państwa, która miała być w tym przypadku zwykłą formalnością. Zgodnie z prawem ministerstwo miało 30 dni na podjęcie decyzji. Zwlekało z jej wydaniem... półtora roku!

W tym czasie wygasła umowa przedwstępna z potencjalnym nabywcą. W końcu Ministerstwo Skarbu powiedziało „nie” i zażądało kolejnej wyceny nieruchomości.

– Decyzję o opuszczeniu Szpitala u zbiegu ulic Łąkowej i prof. Kieturakisa przez pracujące tam kliniki - chirurgiczną, kardiologiczną, urologiczną i endokrynologiczną Senat AMG podjął w marcu 2003 roku – wspomina Marek Langowski, kanclerz AMG. Rok wcześniej władze AMG utworzyły Akademickie Centrum Kliniczne i zaczęło je przeprowadzać do dwóch innych szpitali klinicznych przy ul. Dębinki i przy Klinicznej.

Od tego czasu cztery razy uczelnia podejmowała próbę sprzedaży szpitala. Dopiero czwarty przetarg, ogłoszony wiosną 2007 roku zakończył się sukcesem. Wygrała do firma Eko-Park, jedyna zresztą, która się zgłosiła. Ze względu na opieszałość Ministerstwa Skarbu i ostateczną decyzję odmowną, otrzymaną w styczniu 2009 roku, transakcja nie mogła dojść do skutku.

Ministerstwo zażądało nowej wyceny. Już wiadomo, że będzie ona dużo niższa od 6 mln zł, bowiem budynki dekapitalizują się, a sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo trudna. Jeżeli Akademii uda się sprzedać w końcu szpital przy Łąkowej, to z pewnością nie weźmie zań 6 mln zł. Dodatkowo Akademia Medyczna traci pieniądze wydając rocznie ponad 230 tyś zł. na utrzymanie obiektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH