Przewodnicząca Rady NFZ: grożą opóźnienia w kontraktowaniu świadczeń

- Jeżeli teraz pojawią się nowe rozporządzenia MZ ws. świadczeń gwarantowanych, spowodują konieczność zmian w rozpoczętym już procesie kontraktowania - podkreśliła Renata Hayder, przewodnicząca rady NFZ.

– Dlatego rada zwróciła się do pani minister z prośbą o rozważenie możliwości niezmieniania rozporządzeń, co umożliwiłoby przeprowadzenie konkursów na dotychczasowych zasadach – mówi Hayder.

Znowelizowane rozporządzenia dotyczące świadczeń gwarantowanych powinny zacząć obowiązywać w najbliższych dniach.

Jak dowiedziała się PAP w resorcie zdrowia, rozważana jest możliwość, by rozporządzenia weszły w życie dopiero pierwszego stycznia 2011 r. Decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

Hayder skierowała do minister zdrowia Ewy Kopacz list.

– Zmiany rozporządzeń pociągną za sobą konieczność zmiany zarządzeń prezesa NFZ oraz implementacji tych zmian w systemach informatycznych wspierających proces kontraktowania – napisała przewodnicząca rady NFZ.

– Oznaczać to będzie wielotygodniowe opóźnienie rozpoczęcia konkursów opartych o zmienione rozporządzenia Ministra Zdrowia. Opóźnienie to może doprowadzić do braku umów pomiędzy NFZ a świadczeniodawcami na początku 2011 r. oraz zakłócenia ciągłości udzielania świadczeń w różnych regionach kraju – wyjaśnia Hayder.

Po 15 września NFZ informował, że oddziały wojewódzkie prowadzą ponad 3,7 tys. konkursów ofert na realizację świadczeń zdrowotnych w 2011 r. Najwięcej postępowań konkursowych prowadzonych jest w województwie małopolskim – 1233. W niektórych województwach konkursy jeszcze się nie rozpoczęły.

Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ spodziewa się m.in.: 5 tys. ofert od świadczeniodawców ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, 1,5 tys. ofert z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, około 2 tys. ofert z zakresu stomatologii, ponad 1 tys. ofert dotyczących lecznictwa szpitalnego i ponad 300 ofert z zakresu opieki długoterminowej. Jednak po 15 września na Mazowszu rozpoczęło się tylko 29 postępowań.

Kontraktowanie rozpoczął także m.in. Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ. Przewidywana wartość umów na styczeń 2011 to ponad 1,5 mld zł. Po ogłoszeniu konkursów umowy zawarto już na świadczenia dotyczące opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze oraz opiekę paliatywną i hospicyjną.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH