JJ/Rynek Zdrowia | 26-11-2008 16:07

Przetarg rozstrzygnięty - Janów dla spółki Mavit

W czwartek zakończyły się w Urzędzie Miasta Katowice procedury z rozstrzygnięciem przetargu na sprzedaż Laryngologii Janów NZOZ Szpital Specjalistyczny. Przetarg został rozstrzygnięty. Zwyciężyła spółka Mavit. Zresztą już po raz drugi, bowiem w przetargu unieważnionym przez prezydenta Piotra Uszoka , kilka miesięcy temu także zwyciężyła ta firma.

– Dzisiaj co prawda zapadło rozstrzygnięcie, ale potrzeba jeszcze nieco czasu aby wszystkie procedury przetargowe zostały zachowane – oficjalnie o jego wynikach zostali powiadomieni wszyscy jego uczestnicy, a także upłynął termin możliwości oprotestowana jego rozstrzygnięcia – powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl zastępca naczelnika Wydziału Zdrowia i Przekształceń Mirosława Stachura-Jeleń

Od sześciu lat szpital prowadzi założona przez lekarzy spółka Laryngologia Janów. Budynek był dzierżawiony od miasta, które teraz chce go sprzedać. Pierwszy przetarg w tej sprawie został rozstrzygnięty już kilka miesięcy temu. Zwyciężyła warszawska spółka Mavit, która dawała za budynek najwięcej pieniędzy. Laryngolodzy zaprotestowali, uznając, że komisja przetargowa powinna też wziąć pod uwagę dobro pacjentów, a kontrakt na ich leczenie w Janowie mają właśnie oni.

Prezydent Uszok posłuchał tych argumentów i przetarg unieważnił. Po wakacjach rozpisał nowy, którego rozstrzygnięcie właśnie zapadło.

Jeszcze zanim to nastąpiło laryngolodzy znów zwrócili się do prezydenta Uszoka o unieważnienie postępowania lub przynajmniej przesunięcie terminu jego rozstrzygnięcia. Wymieniali dwa powody. Po pierwsze, trzeba poczekać aż sąd rozpatrzy, czy miasto zgodnie z prawem wypowiedziało Laryngologii Janów dotychczasową umowę dzierżawy. Po drugie, katowicka prokuratura rejonowa wciąż wyjaśnia, czy przy ogłaszaniu przetargu urzędnicy magistratu nie przekroczyli swoich uprawnień. Doniesienia w obydwu sprawach złożyli sami laryngolodzy.

– Próba rozstrzygnięcia przetargu przed wydaniem wyroku przez sąd i zakończeniem postępowania w prokuraturze może skończyć się całkowitym zamknięciem szpitala, co będzie ze szkodą dla pacjentów. I może narazić miasto na wypłatę odszkodowania – przekonywał Marek Januszewski, szef spółki Laryngologia Janów.

Władze miasta jednak tym razem nie ugięły się pod naciskami lekarzy. Dokonano ostatecznej oceny ofert zgłoszonych w przetargu, wyłoniono zwycięzce i teraz pozostaje czekać na dopełnienie wszelkich procedur przetargowych. Wydaje się jednak, że może to trochę potrwać, bo zapewne Spółka Laryngologia Janów będzie ponownie protestować.