Zgodnie z projektem z wykazu świadczeń wysokospecjalistycznych, finansowanych z budżetu państwa, z części pozostającej w dyspozycji ministra zdrowia wykreślone zostaną przeszczepy: autologicznego szpiku, allogenicznego szpiku od rodzeństwa, allogenicznego szpiku od dawcy, nerki, nerki i trzustki oraz samej trzustki. Resort zdrowia finansuje je od 1999 roku.

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, świadczenia te są już dostateczne upowszechnione w praktyce medycznej i znajdują coraz to nowe wskazania do ich udzielania. Wobec tego uzasadnionym jest ich finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W ocenie resortu zdrowia argumentem przemawiającym za finansowaniem przeszczepów przez NFZ jest połączenie dializoterapii i przeszczepów nerek, które są względem siebie zarówno terapiami uzupełniającymi, ale także konkurencyjnymi, w ręku jednego płatnika. Ma to spowodować efektywne wydatkowanie środków na leczenie niewydolności nerek.

Ministerstwo zaznacza, że postęp w nauce i technologiach medycznych stwarza nowe możliwości w leczeniu chorób i dlatego resort musi być przygotowany do rozpoczęcia finansowania tych metod w kolejnych latach, co ze względów budżetowych nie byłoby możliwe bez przejmowania upowszechniających się wysoko zaawansowanych metod leczenia przez NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH