W przemyskich szpitalach pracę można stracić nawet kilkaset osób. 114. Szpital Wojskowy SP ZOZ może przestać istnieć, a Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio musi ograniczyć koszty.

Gdyby sprawdziły się najczarniejsze scenariusze, w mieście i okolicy przybyłoby grubo ponad pół tysiąca bezrobotnych. Szpitale należą do największych zakładów w Przemyślu i okolicy.

Podbramkowa sytuacja jest w 114. Szpitalu Wojskowym, podlegającym Ministerstwu Obrony Narodowej. Lecznica zatrudnia ok. 500 osób. Z końcem grudnia mija termin ultimatum, jakie postawiło ministerstwo. Albo w tym okresie jakiś samorząd przejmie szpital, albo placówka zostanie zlikwidowana. Zainteresowanie wyraziło jedynie miasto Przemyśl.

Przedstawienie w tym roku Radzie Miejskiej projektu uchwały w sprawie szpitala wojskowego jest jednak niemożliwe. Dlatego prezydent zwrócił się do MON o przedłużenie terminu na podjęcie decyzji. Przedstawiciele miasta jednak nie kryją, że będzie restrukturyzacja, a co za tym idzie zwolnienia pracowników

Niewesoła sytuacja jest również w Wojewódzkim Szpitalu, który zatrudnia 1230 osób. Według nowej ustawy, szpitale, które na końcu 2012 r. będą miały największe straty, zostaną przekształcone w spółki prawa handlowego. Przemyska lecznica ma 60 mln złotych długów, z czego 20 mln to zobowiązania wymagalne.

Dyrektor placówki musi wskazać plan restrukturyzacji i znaleźć spore oszczędności. Zaproponował, aby część działalności przejęły firmy zewnętrzne. Chodzi m.in. o diagnostykę laboratoryjną, mikrobiologię, patomorfologię, serologię, rentgenodiagnostykę.

Takie działanie, bez szkody dla pacjentów, pozwoliłoby zmniejszyć koszty o ok. 20 do 30 proc. Przy tej okazji mówi się nawet o 300 osobach, które trzeba będzie zwolnić.

Więcej: www.nowiny24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH