Jak poinformował we wtorek dyrektor ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala W Przemyślu, Krzysztof Popławski, pozew przeciwko NFZ, o zapłatę nadywkonań w 2008 roku przeciwko NFZ zostanie przygotowany do końca miesiąca.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest tu winny rzeszowski NFZ, ale nie ma innej drogi, aby odzyskać zaległe pieniądze. My także mamy ogromne długi wobec innych wierzycieli – powiedział  dyrektor placówki.

Łącznie zadłużenie szpitala wynosi ponad 60 mln zł, w tym kilkanaście milionów tzw. wymagalnych. Dyrektor przypomniał, że w ubiegłym tygodniu zagrożone były wypłaty w terminie pensji pracowniczych z powodu dużego zadłużenia szpitala i zajęcia przez komornika ponad pół miliona zł na dług wobec gazowni. Podczas rozmów z gazownią w Jarosławiu, udało się jednak wypracować kompromis: szpital do rozpoczęcia sezonu grzewczego ureguluje wszystkie zaległości (część już została spłacona), a gazownia zawiesiła egzekucję komorniczą. Pracownicy otrzymali swoje pensje w terminie.

Drogi sądowej o wypłatę nadwykonań nie wyklucza także dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie Janusz Solarz oraz dyr. ds. administracyjno-technicznych Wojewódzkiego Szpitala w Tarnobrzegu Wojciech Wąsik.

Jak powiedzieli we wtorek agencji na razie jednak próbują wyegzekwować należności na mocy ugody przesądowej, która nie obciąża kosztami żadnej ze stron. Gdy ona nie przyniesie rezultatów, wstąpią na drogę sądową.

NFZ zalega rzeszowskiemu szpitalowi za ubiegłoroczne nadwykonania ok. 12 mln zł. Tyle samo wynosi zadłużenie wymagalne szpitala wobec wierzycieli. Natomiast szpital w Tarnobrzegu za ubiegły rok powinien otrzymać z NFZ ponad 1,2 mln zł. Jego długi wymagalne wynoszą ok. 3,5 mln zł.

Z pozwami sądowymi czekają jeszcze dyrektorzy szpitali powiatowych. Jak poinformował Zbigniew Strzelczyk, prezes stowarzyszenia zrzeszającego ZOZ-y i szpitale powiatowe, wkrótce ma odbyć się spotkanie w tej sprawie z dyr. Funduszu w Rzeszowie.

Łącznie NFZ zalega podkarpackim szpitalom za nadwykonania za ubiegły rok. ok. 120 mln zł, a za obecny – prawie 60 mln zł.

Rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Marek Jakubowicz poinformował, że z otrzymanych z centrali Funduszu 94 mln zł  46 mln zł trafi do podkarpackich szpitali. Na razie nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób pieniądze te zostaną podzielone na poszczególne szpitale. Pozostałe pieniądze trafią na: podstawową opiekę zdrowotną - 23 mln zł, 17 mln zł na refundację leków, a na sprzęt ortopedyczny 3,7 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH