Przemyśl: pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego rozpoczęły głodówkę Pielęgniarki domagają się podwyżki podstawy wynagrodzenia do 6 tys. zł brutto. Fot. PTWP (zdj. archiwalne/ilustracyjne)

Osiem pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu rozpoczęło w poniedziałek głodówkę. Domagają się podwyżki podstawy wynagrodzenia do 6 tys. zł brutto. Kolejne mają po skończonych dyżurach dołączać do akcji w następnych dniach.

Głodówka jest formą zaostrzenia protestu - poinformowała PAP przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (ZZPiP) w tym szpitalu­ Ewa Rygiel.

- Nie chcemy odchodzić od łóżek pacjentów, bo oni niczemu nie są winni. Ale nie mamy wyjścia. Dlatego głodujemy i pracujemy. Koleżanki będą dołączać do nas po zakończonych dyżurach - wyjaśniła Rygiel.

Protestujące pozostaną w szpitalu. Nocować będą na rozłożonych w korytarzu materacach. Protest - jak mówią - potrwa do skutku.

Rygiel dodała, że według jej wyliczeń jest to już siódmy protest ZZPiP w tym szpitalu.

- Każdą podwyżkę musimy wystrajkować i wygłodować. Uważamy, że to urągające, żeby ciągle pielęgniarki i położne musiały leżeć w tym szpitalu i żądać podwyżek swoich płac - mówiła.

Pielęgniarki domagają się wzrostu płacy zasadniczej do 6 tys. zł brutto.

Dyrektor szpitala Piotr Ciompa w komunikacie przesłanym PAP poinformował, że w ramach sporu zbiorowego ze związkami zawodowymi w tym Pielęgniarek i Położnych, Pracowników Technicznej Obsługi Służby Zdrowia i Ratownictwa Medycznego przyznał wszystkim pracownikom, którzy zarabiają nie więcej niż 3,3 tys. zł (z wyjątkiem lekarzy, którzy mają odrębnie regulowane płace), podwyżki zasadniczych wynagrodzeń o 300 zł w tym roku, 200 zł w 2019 i - po pozytywnym zaopiniowaniu ostatniej transzy w kontekście sytuacji finansowej - 250 zł w 2020 r.

Po wejściu w życie wszystkich transz podwyżki, przykładowo średni wzrost wynagrodzenia dla dyżurującej pielęgniarki i położnej zarabiającej 5944 zł brutto (w tym: zasadnicze 3300 zł, "zembalowe" 1004 zł, średnie dodatki stażowe i dyżury łącznie 1640 zł) wyniesie 2011 zł - podaje dyr. Ciompa.

W przypadku średniego wynagrodzenia pielęgniarki w tym szpitalu, zarabiającej 4,8 tys. zł (zasadnicze 2536 zł, "zembalowe" 1004 zł, średnie dodatki stażowe i dyżury razem 1260 zł) wynagrodzenie po podwyżce wyniesie 6811 zł.

W przypadku pracowników niemedycznych średnia podwyżka wyniesie 1184 zł.

Przewodnicząca ZZPiP w rozmowie z PAP zaznaczyła, że podwyżka zaproponowana przez dyrekcję ich nie satysfakcjonuje, ponieważ nie podniesie ona podstawy wynagrodzenia do żądanej kwoty.

- Za siedem lat z naszego szpitala odejdzie na emeryturę prawie 70 proc. pielęgniarek. W tym roku przyszły tylko cztery młode po szkole. Nie ma chętnych. Praca jest ciężka, a wynagrodzenie niskie - oceniła Rygiel.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych