Mariola Dwornikowska, wiceminister zdrowia zapewniła, że SP ZOZ, które przekształcą się w spółki ze 100-proc. udziałem samorządów, nie będą musiały zwracać środków uzyskanych z UE. Takiej pewności nie ma jednak już wobec placówek, gdzie samorządy będą miały mniejsze udziały.
Środki pozyskane z EU są dużym wsparciem dla zakładów opieki zdrowotnej. Pomagają podnosić jakość udzielanych usług, wpływają na poziom zatrudnienia kadry medycznej, w wielu przypadkach są jedyną szansą na dostosowanie placówek medycznych do współczesnych standardów i na ich rozwój. Te które już sięgnęły po unijne środki lub te, które w bliskiej perspektywie chciały z nich skorzystać, w momencie ogłoszenia przez rząd „planu B” stawiały pytanie - czy po przekształceniu, jako zupełnie nowy podmiot gospodarczy nie będą musiały ich zwracać
Zdaniem wiceminister Dwornikowskiej jeżeli o środki występuje SP ZOZ, którego organem założycielskim jest samorząd, a następnie ulega on przekształceniu w spółkę, gdzie 100 proc. udziałów w dalszym ciągu należy do samorządu, to nie ma żadnej podstawy do tego, żeby środki uzyskane z UE były zwracane. W przypadku kiedy do samorządu nie należy 100 procent udziałów w spółce sprawa się komplikuje. Zdaniem wiceminister sprawy takich placówek będą rozstrzygane indywidualnie.
W latach 2007-2013 do wykorzystania dla systemu ochrony zdrowia jest zarezerwowane 1,5 mld euro. Na tę kwotę składają się m.in. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (411,7 mln euro), Kapitał Ludzki (105 mln euro), 16 regionalnych programów operacyjnych (720 mln euro) oraz również szwajcarsko-polski program współpracy (35 mln CHF).
Każdy z programów określa inny cel, na co uzyskane środki mogą być wydatkowane. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko pozwala na pozyskanie środków między innymi na ratownictwo medyczne. Program ten pozwala również na uzyskanie pieniędzy na rozbudowę, remont i doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych i szpitalnych lądowisk dla helikopterów.
Pierwsza edycja konkursu, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dotyczącego zakupu karetek pogotowia już została zakończona. Przeznaczono na ten cel 100 mln zł i pozwoli to na zakup 250 ambulansów. Kolejne konkursy na zakup karetek są przewidziane na I kwartał 2010 r. i początek 2011 r. Jak powiedziała Gazecie Prawnej Dwornikowska dzięki trzem przewidzianym konkursom uda się zakupić 600 nowoczesnych ambulansów.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 09:15 Sławno: kontrola NIK w szpitalu powiatowym
- 09:00 Kołobrzeg: szpital otrzymał USG i skaner od WOŚP
- 06:00 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- CZ21:56 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
- CZ21:46 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- CZ21:00 Jak rozmawiać o homoseksualności pacjenta? Te warsztaty to pomysł samych studentów medycyny
- CZ20:36 Prof. Poloński: telemonitoring to metoda uzupełniająca, a nie panaceum na wszystko
- CZ20:25 Łódź: dyrektor szpitala wniósł o kontrolę L4 pielęgniarek
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 3 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 4 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 5 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych