Mariola Dwornikowska, wiceminister zdrowia zapewniła, że SP ZOZ, które przekształcą się w spółki ze 100-proc. udziałem samorządów, nie będą musiały zwracać środków uzyskanych z UE. Takiej pewności nie ma jednak już wobec placówek, gdzie samorządy będą miały mniejsze udziały.

Środki pozyskane z EU są dużym wsparciem dla zakładów opieki zdrowotnej. Pomagają podnosić  jakość udzielanych usług, wpływają na poziom zatrudnienia kadry medycznej, w wielu przypadkach są jedyną szansą na dostosowanie placówek medycznych do współczesnych standardów i na ich rozwój. Te które już sięgnęły po unijne środki lub te, które w bliskiej perspektywie chciały z nich skorzystać, w momencie ogłoszenia przez rząd „planu B” stawiały pytanie - czy po przekształceniu, jako zupełnie nowy podmiot gospodarczy nie będą musiały ich zwracać

Zdaniem wiceminister Dwornikowskiej jeżeli o środki występuje SP ZOZ, którego organem założycielskim jest samorząd, a następnie ulega on przekształceniu w spółkę, gdzie 100 proc. udziałów w dalszym ciągu należy do samorządu, to nie ma żadnej podstawy do tego, żeby środki uzyskane z UE były zwracane. W przypadku kiedy do samorządu  nie należy 100 procent udziałów w spółce sprawa się komplikuje. Zdaniem wiceminister sprawy takich placówek będą rozstrzygane indywidualnie.

W latach 2007-2013 do wykorzystania dla systemu ochrony zdrowia jest zarezerwowane 1,5 mld euro. Na tę kwotę składają się m.in. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (411,7 mln euro), Kapitał Ludzki (105 mln euro), 16 regionalnych programów operacyjnych (720 mln euro) oraz również szwajcarsko-polski program współpracy (35 mln CHF).

Każdy z programów określa inny cel, na co uzyskane środki mogą być wydatkowane. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko pozwala na pozyskanie środków między innymi na ratownictwo medyczne. Program ten pozwala również na uzyskanie pieniędzy na rozbudowę, remont i doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych i szpitalnych lądowisk dla helikopterów.

Pierwsza edycja konkursu, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko  dotyczącego zakupu karetek pogotowia już została zakończona. Przeznaczono na ten cel 100 mln zł  i pozwoli to na zakup 250 ambulansów. Kolejne konkursy na zakup karetek są przewidziane na I kwartał 2010 r. i początek 2011 r. Jak powiedziała Gazecie Prawnej Dwornikowska dzięki trzem przewidzianym konkursom uda się zakupić 600 nowoczesnych ambulansów.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH