Szpitale mają tylko rok na przekształcenie się w spółki prawa handlowego. Obawy dyrektorów studzi minister zdrowia Ewa Kopacz. Jej zdaniem, ustawodawca zdąży z wydaniem tzw. ustawy wprowadzającej przekształcenia w spółki, w której zawiera się mechanizm pomocy szpitalom podczas przekształcania w spółki.

Pomoc finansowa ma objąć wszystkie placówki, które rozpoczną proces od stycznia 2009 roku. Pytanie czy powiązanie pomocy finansowej dla zadłużonych szpitali z ich obligatoryjnym przekształcaniem w spółki spowoduje, że nie będą się zadłużać.

Niektórzy mają wątpliwości.

– Bardzo wiele zakładów przekształciło się na rozkaz w 1999 roku. Musiało to zrobić, gdyż nie miało innych możliwości finansowania, ale nie dokonało faktycznego przekształcenia zakładu i dostosowania go do nowych warunków – twierdzi Janusz Atłachowicz, dyrektor szpitala w Rawiczu. – Po 10 latach to zaskutkowało tym, że długi szpitali są na tym samym poziomie, jak przed przekształceniem w 1999 roku.

Szpitale realizują proces likwidacji, który faktycznie nie jest likwidacją: prowadzą normalną działalność i dokonują swoistego remanentu firmy, zwłaszcza w zakresie uporządkowania wszystkich spraw własnościowych oraz solidnej wyceny majątku oraz firmy.

– Ta wycena ustali rzeczywistą wartość aportu, który będzie wniesiony do spółki przez powiat po zakońcenu likwidacji. Sam proces likwidacji i rejestracji spółki to materiał na pracę doktorską lub napisanie poradnika, jak należy tego nie robić lub robić.

Dyrekcja w Rawiczu nie czekała na ustawę o przekształceniu.

– Jesteśmy już w trakcie procesu likwidacji oraz rejestracji spółki – dodaje dyrektor Atłachowicz.

Decyzja została podjęta przez samorząd, mimo że opozycja, podczas dyskusji nad projektem uchwały o likwidacji SPZOZ w Rawiczu, argumentowała za czekaniem do ustawy, która ułatwiłaby przekształcenie szpitala poprzez ominięcie żmudnego procesu likwidacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH