Wznowienie prac nad projektem ustawy o ZOZ-ach oznacza powrót do gorącej dyskusji o

Zbyszko Przybylski, dyrektor Szpitala Powiatowego w wielkopolskiej Wrześni, ważne decyzje ma już za sobą: jego lecznica działa od 1 maja br. jako spółka prawa handlowego ze 100-procentowym udziałem samorządu. W nową formę prawną weszła bez zadłużenia, po wcześniejszej restrukturyzacji.

– Z chwilą przekształcenia staliśmy się wiarygodnym podmiotem dla naszych potencjalnych inwestorów – podkreśla dyrektor. – W 2012 r. mija termin dostosowania szpitali do nowych standardów technicznych i sanitarnych, co wiąże się z miliardowymi wydatkami w skali kraju. Nie podoła temu ciężarowi ani budżet państwa ani samorządy, które nie mogą wydrenować środków wyłącznie na lecznice, jako że mają jeszcze inne zadania. W tej sytuacji jedynym wyjściem jest pozyskanie kapitału prywatnego i realizacja inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Dlatego nasza wiarygodność jest tak ważna.

Z tego samego powodu rośnie oddolna presja samorządów na przekształcanie niewydolnych SPZOZ-ów w spółki z o.o. W wielu powiatach proces już trwa, a celem starostów jest zmiana statusu prawnego szpitala jeszcze przed wejściem w życie ustawy (zapowiadany termin to 1 stycznia 2009 r.).

– Warto jednak pamiętać, że przekształcenie jest narzędziem, które ma pomóc w zarządzaniu lecznicą, a narzędziem trzeba się umieć posługiwać – ocenia Zbyszko Przybylski. – Samorządy powinny same, bez żadnych nacisków podejmować stosowne decyzje. Masowe, obligatoryjne przechodzenie do formuły spółki z o.o. nie spowoduje rewolucyjnych zmian na lepsze, a wręcz odwrotnie, może przynieść pogorszenie. Nie jestem przekonany, czy każdy dyrektor SPZOZ-u poradzi sobie z zarządzaniem spółką – najpierw trzeba wyszkolić kadry. Mamy w końcu do czynienia z pewnym upolitycznieniem środowisk zarządzających szpitalami. W spółce nie ma miejsca na takie aspekty.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH