Przekształcenia szpitali w spółki: to już jest koniec? Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Polityczny klimat dla przekształceń szpitali w spółki nie jest dobry. Komercjalizacja samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej wyhamuje. PiS ostro krytykuje jej podstawy prawne - ustawę o działalności leczniczej, co można odczytać jako zapowiedź zmian ustawowych w kierunku zablokowania przekształceń.

Jasno mówił o tym Tomasz Latos (PiS), b. szef sejmowej komisji zdrowia, w czasie wystąpień po sejmowym exposé Beaty Szydło.

Komentując jej słowa, że służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk, a szpital nie może być przedsiębiorstwem, przypomniał, że w programie PiS wspominano wielokrotnie, że jednym ze źródeł zła, które dzieje się w ochronie zdrowia jest ustawa o działalności leczniczej, w której wpisano nadrzędną rolę zysku i ekonomii nad dobrem pacjenta.

Czytaj: Premier Szydło w exposé: służba zdrowia musi być finansowana z budżetu państwa

Krystyna Barcik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, zauważa w Rzeczpospolitej, że w takiej sytuacji niewielu polityków czy samorządowców zdecyduje się na tak ryzykowną decyzję, jaką jest likwidacja lub komercjalizacja szpitala.

Gazeta przypomina też najnowszy raport firmy badawczej PMR. Wynika z niego, że spośród 540 lecznic publicznych (wyłączając szpitale o charakterze wyłącznie uzdrowiskowym, rehabilitacyjnym itp.) tylko 7 proc. zamierza w najbliższym czasie przekształcić się w spółki prawa handlowego.

Czytaj: PMR o rynku szpitali publicznych w 2015 roku

Marek Wójcik, zastępca dyrektora biura Związku Powiatów Polskich, dziwi się, że planuje się przekształcenia nawet w tak skromnym zakresie, bo "przyszłość jest niepewna". Jego zdaniem na znaczeniu będą zyskiwały duże, wojewódzkie szpitale i do nich będzie skierowany strumień pieniędzy.

Dodajmy, że takie przekierowanie środków byłoby zgodne z powrotem do lansowanej przez PiS koncepcji sieci szpitali, a ponadto zostanie wymuszone realiami finansowymi. Wójcik uważa, że może zabraknąć pieniędzy na zapłatę za świadczenia dla małych powiatowych szpitali, gdyż pieniądze pójdą na podwyżki dla pielęgniarek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH