Chęć przekształcenia w spółki prawa handlowego zgłosiło 78 szpitali; najwięcej w woj. mazowieckim, lubelskim i na Pomorzu - poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Dwa tygodnie temu rząd przyjął program "Ratujemy polskie szpitale", który zakłada wsparcie finansowe dla samorządów, które zdecydują się przekształcać szpitale w spółki prawa handlowego. Ma on obowiązywać w latach 2009-2011.

W ostatnim czasie chęć przystąpienia do programu - jak powiedziała Ewa Kopacz - zadeklarowały szpitale m.in. w Łańcucie, Pabianicach, Bytowie i Krapkowicach. Minister poinformowała, że do tej pory 65 innych szpitali przekształciło się w spółki.

Ewa Kopacz dodała, że chodzi o sytuacje, gdy udziałowcem jest samorząd. - Intencją samorządów jest, żeby zyski były przekazywane na działalność statutową - powiedziała.

Zaznaczyła, że planowane są zmiany w ustawach zdrowotnych: - Nie może być takich sytuacji, że komornik zajmuje 100 proc. wartości środków, przekazywanych przez NFZ; chodzi o to żeby to było 25 proc. - powiedziała.

W ustawie o zakładach opieki zdrowotnej planowana jest zmiana, uniemożliwiająca sprzedaż wierzytelności szpitali bez organu założycielskiego.

Resort w najbliższych tygodniach znowelizuje też rozporządzenie, regulujące warunki dostosowania norm i warunków w szpitalach do roku 2012. Jak powiedziała minister Kopacz, intencją resortu jest "złagodzenie tego rozporządzenia".

Pytana o środki na przekształcenia szpitali w ramach planu B Ewa Kopacz przypomniała, że zaplanowano na ten cel 2,7 mld zł. Te środki początkowo miały być przeznaczone dla wszystkich szpitali, ponieważ w myśl ustawy, którą zawetował prezydent, przekształcenie byłoby obligatoryjne.

Rządowy plan B przewiduje, że każda jednostka samorządu terytorialnego, która zdecyduje się wziąć udział w programie przekształceń i spełni wymagane warunki, m.in. sporządzi plan restrukturyzacji, uzyska rządowe wsparcie.

Program zakłada też, że samorządy, które zdecydują się w nim uczestniczyć, będą przygotowywały plany naprawcze lecznic. Narodowy Fundusz Zdrowia ma dokonywać ich audytu medycznego i oceny możliwych do wypracowania przychodów, natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego - oceny ekonomicznej i finansowej.

Akceptacji pozytywnie ocenionych planów restrukturyzacyjnych będzie dokonywał wojewoda, następnie będą podpisywane umowy z minister zdrowia i ministrem finansów. Kolejnym etapem ma być przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego oraz realizacja planów naprawczych.

Samorządy, które będą uczestniczyć w programie, mogą liczyć na rządową pomoc w spłacie długów szpitali. Ma ona polegać na umorzeniu zobowiązań bądź spłacie w formie dotacji celowej, poręczeniu (po zawarciu ugody z wierzycielami cywilnoprawnymi) oraz kredycie z BGK.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH