Przekształcenia - szczegóły też są ważne

W przekształceniach szpitali prawa i obowiązki SPZOZ stają się prawami i obowiązkami nowej spółki prawa handlowego. W tym przypadku ważne są szczegóły - podkreśla Krzysztof Strzałkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl. Dlatego samorządy czekają z przekształceniami na rozporządzenia do ustawy o działalności leczniczej.

Rynek Zdrowia: - Wraz z komercjalizacją publicznych szpitali pojawiły się wyroki sądów przypominające samorządom, że ich obowiązkiem jest zapewnienie leczenia w publicznej placówce. Dotyczy to m. in. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach. Czy w związku z tym nie żywi Pan żadnych obaw?

Krzysztof Strzałkowski: - Pamiętajmy, że orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczy sytuacji prawnej na gruncie ustawy, która już nie obowiązuje. Z dniem 1 lipca 2011 r. funkcjonujemy w realiach ustawy o działalności leczniczej, a ta systemowo wymusza przekształcenia SPZOZ-ów w spółki prawa handlowego.

Ponadto zastrzeżenia formalne, bo to tego typu kwestie są rozstrzygane w sądach administracyjnych, dotyczyły w przypadku siedleckiego szpitala przede wszystkim uchwały likwidacyjnej SPZOZ, a nie uchwały konstytuującej spółkę. Co za tym idzie, spółka nadal funkcjonuje, prowadzi działalność medyczną i udziela świadczeń zdrowotnych w ramach kontraktu z NFZ.

- Ustawa o działalności leczniczej budzi jednak wątpliwości.

- Wciąż czekamy na akty wykonawcze. Proces przekształceń nie jest prowadzony tak, jak przed wejściem w życie ustawy o działalności leczniczej, czyli poprzez likwidację SPZOZ i powołanie spółki, która przejmuje działalność medyczną.  Obecnie przekształcenie ma się odbywać z zachowaniem zasady sukcesji generalnej, czyli wszystkie prawa i obowiązki SPZOZ stają się prawami i obowiązkami nowej spółki prawa handlowego.

W tym przypadku ważne są szczegóły. Nie wiemy jeszcze jak dokładnie będzie wyglądał proces przekształcenia. To będzie określone w rozporządzeniach, które na razie są w fazie konsultacji. Czekamy na te regulacje.

- Czas, w którym trzeba będzie podejmować decyzje, szybko się zbliża.

- Dlatego tak ważne są nasze doświadczenia z funkcjonowaniem spółek, które już działają na Mazowszu. Jesteśmy w stania przewidzieć wiele problemów, które mogą się pojawić. Nasze służby już analizują sytuację poszczególnych placówek ochrony zdrowia pod kątem potencjalnych zmian organizacyjnych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH