Przekształcenia - szczegóły też są ważne

W przekształceniach szpitali prawa i obowiązki SPZOZ stają się prawami i obowiązkami nowej spółki prawa handlowego. W tym przypadku ważne są szczegóły - podkreśla Krzysztof Strzałkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl. Dlatego samorządy czekają z przekształceniami na rozporządzenia do ustawy o działalności leczniczej.

Rynek Zdrowia: - Wraz z komercjalizacją publicznych szpitali pojawiły się wyroki sądów przypominające samorządom, że ich obowiązkiem jest zapewnienie leczenia w publicznej placówce. Dotyczy to m. in. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach. Czy w związku z tym nie żywi Pan żadnych obaw?

Krzysztof Strzałkowski: - Pamiętajmy, że orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczy sytuacji prawnej na gruncie ustawy, która już nie obowiązuje. Z dniem 1 lipca 2011 r. funkcjonujemy w realiach ustawy o działalności leczniczej, a ta systemowo wymusza przekształcenia SPZOZ-ów w spółki prawa handlowego.

Ponadto zastrzeżenia formalne, bo to tego typu kwestie są rozstrzygane w sądach administracyjnych, dotyczyły w przypadku siedleckiego szpitala przede wszystkim uchwały likwidacyjnej SPZOZ, a nie uchwały konstytuującej spółkę. Co za tym idzie, spółka nadal funkcjonuje, prowadzi działalność medyczną i udziela świadczeń zdrowotnych w ramach kontraktu z NFZ.

- Ustawa o działalności leczniczej budzi jednak wątpliwości.

- Wciąż czekamy na akty wykonawcze. Proces przekształceń nie jest prowadzony tak, jak przed wejściem w życie ustawy o działalności leczniczej, czyli poprzez likwidację SPZOZ i powołanie spółki, która przejmuje działalność medyczną.  Obecnie przekształcenie ma się odbywać z zachowaniem zasady sukcesji generalnej, czyli wszystkie prawa i obowiązki SPZOZ stają się prawami i obowiązkami nowej spółki prawa handlowego.

W tym przypadku ważne są szczegóły. Nie wiemy jeszcze jak dokładnie będzie wyglądał proces przekształcenia. To będzie określone w rozporządzeniach, które na razie są w fazie konsultacji. Czekamy na te regulacje.

- Czas, w którym trzeba będzie podejmować decyzje, szybko się zbliża.

- Dlatego tak ważne są nasze doświadczenia z funkcjonowaniem spółek, które już działają na Mazowszu. Jesteśmy w stania przewidzieć wiele problemów, które mogą się pojawić. Nasze służby już analizują sytuację poszczególnych placówek ochrony zdrowia pod kątem potencjalnych zmian organizacyjnych.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH