Przedwiośnie w opiece paliatywnej: w życie wchodzi nowa wycena Przez lata NFZ pokrywał zaledwie połowę kosztów, ponoszonych przez hospicja na opiekę nad chorymi. Fot. Shutterstock

Nowe taryfy świadczeń są dużo bardziej zbliżone do realnych kosztów funkcjonowania, ale nie rozwiązało to wszystkich problemów opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Zapotrzebowanie na świadczenia paliatywne siłą rzeczy będzie rosło w starzejącym się społeczeństwie. Obecnie rocznie umiera około 380 tys. osób, z czego na choroby przewlekłe około 320 tys., w tym z powodu nowotworów - około 95 tys. Wielu potrzebujących nie otrzymywało jednak odpowiedniej opieki medycznej w ostatnim etapie swojego życia.

Niedofinansowanie i kolejki
Jaka była tego przyczyna? Przede wszystkim niedofinansowanie świadczeń medycyny paliatywnej.

- Jeżeli był duży rozdźwięk pomiędzy finansowaniem chociażby osobodnia pobytu na oddziale chorób wewnętrznych, a tego samego pobytu w hospicjum stacjonarnym, to się musiało odbijać siłą rzeczy na sytuacji placówek i bezpieczeństwie pacjentów - mówi Maciej Sokołowski z Porozumienia Hospicjów Dolnośląskich, wiceprezes dolnośląskiego Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ.

Przez lata NFZ pokrywał zaledwie połowę kosztów, ponoszonych przez hospicja na opiekę nad chorymi. Za osobodzień w hospicjum stacjonarnym Fundusz płacił średnio 215 zł, tymczasem szpitale otrzymywały najmniej ponad 400 zł.

W rezultacie czas oczekiwania pacjentów na opiekę domową wynosił średnio kilka tygodni, a w niektórych województwach czekało się w kolejce nawet 3-4 miesiące. Powodowało to sytuację, że prawie wszystkie hospicja były zmuszone do przekraczania limitów przyjęć.

Zmiana w finansowaniu
Od 1 stycznia 2017 r. zaczęła jednak obowiązywać nowa taryfa świadczeń w opiece paliatywnej i hospicyjnej. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia i nową wyceną Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, od 2017 r. minimalna stawka za osobodzień w hospicjum stacjonarnym miała wzrosnąć do 405 zł, z dotychczasowych ponad 200 zł, czyli prawie dwukrotnie.

AOTMiT już w 2015 r. przeprowadziła nową wycenę tych świadczeń i sugerowała ich podwyższenie na poziomie od 22 do 88 proc. w zależności od rodzaju ośrodka (czy jest to placówka stacjonarna, czy hospicjum domowe dla dorosłych lub dla dzieci).

W liczbach bezwzględnych zmiana jest znacząca, ale już nie tak spektakularna. W ubiegłym roku całościowe wydatki NFZ na hospicja wyniosły nieco ponad 461 mln zł. Na 2017 rok zaplanowano już ponad 626 mln zł na opiekę paliatywną i hospicyjną. To wzrost o prawie 36 proc.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH