Szpital to przede wszystkim organizacja niosąca pomoc pacjentom. Z drugiej strony równolegle z procesami medycznymi w placówkach służby zdrowia toczą się standardowe dla każdego przedsiębiorstwa procesy administracyjne. Część z nich może istotnie wpływać na kondycję i sprawne funkcjonowanie organizacji, w tym generować istotne ryzyka dla organizacji, ale również osób nią zarządzających. Jednym z takich obszarów jest księgowość. Liczne i zawiłe przepisy prawne w tym obszarze oraz system audytów różnych organów kontrolnych mają istoty wpływ na bezpieczeństwo szpitala i jej managerów. Jak zapewnić placówce spokój w obszarze rachunkowości? Jakie kroki powinien wykonać każdy dyrektor zarządzający szpitalem przy zamknięciu miesiąca? Jak uniknąć ryzyka ponoszenia złych wyborów? Na te pytania odpowiadają eksperci z Impel Business Solutions.

Podsumowanie miesiąca to w księgowości doskonały moment, aby przyjrzeć się możliwościom usprawnienia działalności danego podmiotu. W oparciu o wymierne dane można dokonać wiarygodnej oceny efektów. Jest to również dobra okazja, by odpowiednio szybko zareagować na niepożądaną zmianę wskaźników.

Warto na co dzień nadzorować stan wykonania czynności, mających bezpośredni wpływ na wynik finansowy. Istotne jest tu zachowanie zasady współmierności, tzn. przychody i odpowiadające im koszty muszą być wykazywane w tym samym okresie podlegającym analizie. - Należy także podsumować stan zasobów gotówkowych poprzez porównanie sporządzonych raportów kasowych ze stanem gotówki - mówi ekspert Eugenia Gliniecka, główna księgowa klientów z rynku szpitalnictwa w Impel Business Solutions. - Warto skontrolować, czy wszystkie wypłaty są potwierdzone przez osoby pobierające gotówkę oraz czy osoby odpowiedzialne materialnie, rzetelnie i terminowo rozliczają przepływ gotówki. Kontrola ma na celu zapobieganie defraudacji albo powstawaniu deficytu - dodaje Eugenia Gliniecka.

Osoby odpowiedzialne za obsługę kas fiskalnych (np. kasy fiskalnej w laboratorium) powinny sporządzić miesięczny raport okresowy, a utarg porównać z wpłatami ujętymi w raporcie kasowym. Prowadzenie kas fiskalnych podlega odrębnym przepisom, a za niewykonanie określonych czynności może zostać nałożona kara przez organy skarbowe. - Istotne jest również sprawdzenie stanu rachunku bankowego z saldem wykazywanym w księgach. Operacje bankowe są ewidencjonowane w księgach na bieżąco, a rozbieżność musi być bezzwłocznie wyjaśniona - dodaje Barbara Czarnecka, ekspert Impel Business Solutions, główna księgowa.

Osoby wystawiające faktury powinny sprawdzić, czy wszystkie usługi wykonane w danym miesiącu zostały ujęte w sprzedaży i potwierdzone wystawieniem faktury lub ujęciem w sprzedaży rejestrowanej przy pomocy kasy fiskalnej. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby faktury dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, miały podpięte paragony fiskalne. Jest to ważne nie tylko z uwagi na kary nakładane przez organy skarbowe, ale także ze względu na możliwość uniknięcia wprowadzenia sprzedaży określonej usługi dwukrotnie, tzn. raz w miesięcznym raporcie z kasy fiskalnej i powtórnie podczas księgowania faktury.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH