Rok 2008 w sektorze prywatnej służby zdrowia można uznać za wyjątkowy, a zmiany, jakie objęły największych graczy na rynku, za wręcz rewolucyjne. Nigdy bowiem dotąd nie odnotowano w Polsce w jednym tylko roku tylu przetasowań wynikających z przejęć i konsolidacji, wymiany tylu prezesów spółek ani nie realizowano tak znacznych inwestycji szpitalnych.

Pierwsze symptomy nadchodzących zmian pojawiły się już z końcem 2007 roku. Mid Europa Partners, fundusz private equity inwestujący w Europie Środkowej i Wschodniej, przejął niemal równocześnie 100% akcji ogólnopolskiej sieci klinik Lux-Med oraz 96% spółki Medycyna Rodzinna.

Zmiana warty

Zmiany właścicieli pociągnęły za sobą wymianę prezesów. W Lux-Med, na miejsce Marcina Halickiego powołano Annę Rulkiewicz, dotychczasowego członka zarządu ds. marketingu i sprzedaży. Anna Rulkiewicz objęła również prezesurę w Medycynie Rodzinnej po Małgorzacie Kowalskiej.

Kolejne wieści nadeszły z Krakowa. NFI Progress, kontrolowany przez grupę inwestycyjną Supernova Capital, ogłosił zakup Centrum Diagnostyczno-Leczniczego Scanmed. Transakcja zaowocowała kolejną wymianą prezesa zarządu – funkcję tę przestał pełnić Stanisław Helbich, a nowym został Zbigniew Jamka.

Te zmiany wywołały na rynku spore zaskoczenie, ale szybko okazało się to dopiero ich początek... Z końcem maja 2008 na stronie internetowej Centrum Medycznego Damiana ukazał się komunikat o zacieśnieniu współpracy z Medicoverem:

„Grupa Medicover jest udziałowcem w CM Damiana, gdzie posiada 39% udziałów. Zarządy obu firm wyrażają pogląd, iż w obliczu wyzwań, jakie niesie ze sobą nowoczesny rynek usług medycznych, a także zachodzące w nim procesy konsolidacyjne, decyzja o współdziałaniu obu samodzielnych organizacji to krok we właściwą stronę. (…) Efektem synergii kapitałowej oraz strategicznego zbliżenia obu firm jest włączenie reprezentantów Grupy Medicover do składu Zarządu oraz Rady Nadzorczej CM Damiana (…). Prezes Medicover Agnieszka Szpara przyznaje, że to nie koniec: – Obecnie dopełniamy formalności związanych z objęciem kolejnych 20% w tej spółce. Zależy nam zbudowaniu w pełni komplementarnej oferty poprzez wykorzystanie wspólnego potencjału, jakie mają obie nasze firmy.”

Następnym ważnym wydarzeniem stała się zapowiedź przejęcia przez Mid Europa kolejnej dużej spółki. Wiosną 2008 r. fundusz uzupełnił swój portfel o Centrum Medyczne LIM.Transakcję sfinalizowano w lipcu 2008 roku, a dotychczasowa prezes Barbara Ciepielewska, ustąpiła miejsca Annie Rulkiewicz.

Inną ważną ubiegłoroczną inwestycją było przejęcie Centrum Medycznego Promedis przez firmę Lux-Med; nastąpiło w sierpniu 2008 r. i zaowocowało zmianą na stanowisku głównodowodzącego w firmie. Objęła je i tym razem Anna Rulkiewicz, zastępując na stanowisku Elżbietę Piechotę.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH