Rośnie liczba kontraktów podpisywanych przez Fundusz z prywatnymi lecznicami. W 2007 r. Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ podpisał 941 takich umów, w 2009 r.

– Takie placówki zabiegają o pacjenta - wyjaśnia Wanda Pawłowicz, rzecznik MOW NFZ. – Często mają nowocześniejszy sprzęt, są lepiej zorganizowane. Na wizytę można zapisać się telefonicznie,  bez konieczności stania w kolejce po numerek od piątej rano.

Prywatne kliniki oferują pacjentom nie tylko bezpłatne badania i porady specjalistów, ale także operacje. Proponują krótsze kolejki i większy komfort: przytulne poczekalnie, miłe recepcjonistki, dogodne godziny zabiegów. Z ich usług może skorzystać każdy ubezpieczony. Zwiększa się nie tylko liczba, ale także wartość podpisywanych kontraktów. W 2009 r. Centrum Medyczne ENEL-MED dostanie od NFZ ponad 10 mln zł. Więcej środków, w porównaniu do 2008 r., będzie m.in. na operacje neurochirurgiczne (o 400 tys. zł) oraz okulistyczne (o 600 tys. zł). W ubiegłym roku aż 72 proc. operacji w szpitalu ENEL-MED przy ul. Gilarskiej sfinansowanych było z budżetu NFZ.

Wartość kontraktu Grupy Lux Med i CM LIM w Warszawie, oprócz umowy dotyczącej POZ, to około 4,5 mln zł. Centrum Damiana nie chce ujawnić wysokości tegorocznego kontraktu, zasłaniając się tajemnicą handlową. Nieoficjalnie wiadomo, że jest to blisko 3 mln zł. W 2008 r. placówka, po wyczerpaniu limitu na zakres wykonywanych zabiegów (np. ginekologię), podpisała nawet aneks do umowy z NFZ.

Lecznica zapowiada, że w przyszłym roku będzie starała się o poszerzenie kontraktu o operacje okulistyczne. Rozszerzenie umowy z NFZ o nowe usługi zapowiada też ENEL-MED. Do gry wkroczy również Medicover, który na przełomie kwietnia i maja otworzy swój prywatny szpital w Wilanowie.

Dzięki środkom z NFZ działają także szpitale należące do EMC Instytut Medyczny SA.

– Kontrakty z Funduszem to około 90 proc. naszych środków na leczenie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Aneta Bawiec z EMC.

Do sieci prywatnych lecznic tej firmy dołączył na początku br. 40-łóżkowy Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach. Liczba łóżek ma wkrótce wzrosnąć o połowę. Szpital zapewnia kompleksową opiekę nad seniorami, począwszy od specjalistycznej diagnostyki, poprzez leczenie szpitalne i rehabilitację, tj. wchodzi na rynek z usługami, na które jest coraz większe zapotrzebowanie. Przyjmuje zarówno pacjentów ubezpieczonych, jak i prywatnych.

Trend sięgania przez prywatne kliniki po publiczne pieniądze pozytywnie ocenia Robert Mołdach, ekspert rynku medycznego Konfederacji Pracodawców Polskich.

– Tak jest w całej Europie. Szpitale prywatne są zdeterminowane do walki o pacjentów, bo mają ich o wiele mniej niż publiczne. Za kilka, kilkanaście lat, prywatne placówki będą oferowały jeszcze bardziej skomplikowane, wysokospecjalistyczne procedury w ramach umów z NFZ i staną się poważną konkurencją dla państwowych. Już teraz niektóre specjalizują się w wąskich dziedzinach i nawet prowadzą kształcenie podyplomowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH