Prywatne leczenie w publicznym szpitalu - darowizna czy zapłata?

Według danych, które przygotowali eksperci dla Związku Powiatów Polskich, samorządowe szpitale mogłoby dodatkowo zarobić na świadczeniu usług komercyjnych od 2,5 do 3,7 mld złotych. Wciąż jednak trwają dyskusje - czy i w jakich sytuacjach publiczny ZOZ może pobierać opłaty od pacjentów ubezpieczonych w NFZ.

Temu m.in. problemowi były poświęcone czwartkowe (4 lutego) obrady ZPP.

– Na bieżące funkcjonowanie naszych szpitali mamy określone pieniądze. Niestety, za małe. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co można robić, aby budżety SPZOZ-ów poprawić, znaleźć takie rozwiązania, które byłyby realne do przyjęcia pod względem prawnym, a zarazem do zaakceptowania przez środowisko medyczne oraz pacjentów jak i szpitali – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Kazimierz Kotowski, starosta opatowski i prezes Związku Powiatów Polskich.

Zastrzega jednak, że nie chciałby, aby działania ZPP zostały zaszufladkowane z tezą, że samorządy powiatowe są za odpłatnością za świadczenia medyczne, ale jedynie za tym, aby miały także taką dodatkową możliwość pozyskiwania środków, tak potrzebnych szpitalom.

Coraz więcej z własnej kieszeni
– Samorządy powiatowe będą w coraz większym stopniu odpowiedzialne za funkcjonowania opieki zdrowotnej. Nie ma jednoznacznego określenia w ustawodawstwie, czy szpitale publiczne mogą prowadzić działalność gospodarczą. Przed nami ogrom prac legislacyjnych, które mogłyby otworzyć przed nami możliwość wykonywania odpłatnie usług medycznych dla tych, którzy wyrażają na to zgodę – dodaje Kotowski.

Zdaniem prezesa ZPP nie jest nic dziwnego w tym, że społeczeństwo podchodzi z obawą do słów „płatne świadczenia medyczne”.

– Jeśli wyjdziemy poza duże miasta i znajdziemy się w tak zwanej kiedyś Polsce powiatowej, to zobaczymy, że sytuacja materialna, wielu rodzin jest bardzo trudna, czasami wręcz tragiczna. Ci ludzie nie chcą słyszeć o odpłatnym leczeniu, i trzeba to także zrozumieć – przyznaje Kazimierz Kotowski.

Jednak Polacy płacą za leczenie coraz więcej. W sumie, według szacunków Ministerstwa Zdrowia, z prywatnych kieszeni w 2008 roku przeznaczono na leczenie stomatologiczne, diagnostykę i abonamenty zdrowotne ponad 13 mld złotych. Kwota ta nie obejmuje pieniędzy wydanych na leki. Według danych opublikowanych pod koniec ubiegłego roku wartość całego rynku prywatnych usług zdrowotnych szacowana była na poziomie 22-26 mld zł.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH