Prywatne leczenie w Polsce: ten rynek cały czas rośnie Szpital Medicover w Warszawie

W 2010 roku wydamy 13 mld zł na prywatną opiekę zdrowotną. W ubiegłym roku przychody największych prywatnych firm medycznych wzrosły o blisko 17 proc.

Prywatne spółki zgarniają już jedną piątą wydatków Polaków na usługi zdrowotne – obliczył PricewaterhouseCoopers. Cały rynek, łącznie z wydatkami na leki i sprzęt medyczny, wart będzie w tym roku, jak się szacuje, około 60 mld zł. Jego część trafiająca do firm prywatnych rośnie  w tempie około 10 proc. rocznie.

Najwięcej, bo 7 mld zł, Polacy wydają na wizyty w prywatnych gabinetach i niewielkich przychodniach. – To głównie usługi stomatologiczne, diagnostyczne, wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu i w poradniach specjalistycznych – mówi Tomasz Jędorowicz z PricewaterhouseCoopers.

Sześć głównych spółek działających na rynku prywatnej opieki medycznej zwiększyło w 2009 r. swoje przychody o 16,6 proc. w porównaniu z 2008 r. Ich sprzedaż wyniosła niemal 1,34 mld zł.

Największy wzrost przychodów odnotowała grupa Lux Med. Skonsolidowane przychody tej firmy w 2009 r. wyniosły 570 mln zł i były wyższe od tych z 2008 r. o ponad 23 proc. Medicover zwiększył swoje obroty o 6,3 proc., do 435 mln zł, a Enel-Med o 7,7 proc., do niemal 121 mln zł.

Bardzo wysoką dynamikę zanotowały natomiast dwie spółki specjalizujące się w lecznictwie szpitalnym. Przychody zarówno EMC Instytutu Medycznego, jak i Swissmedu zwiększyły się o ponad 40 proc.

Nie dziwi to w sytuacji, gdy publiczny system ochrony zdrowia ma problemy. W tym roku pierwszy raz NFZ wyda na leczenie mniej niż rok wcześniej, co zaowocuje jeszcze dłuższymi kolejkami do specjalistów i w efekcie większym zainteresowaniem ofertą prywatnych placówek.

Prywatne firmy z wyprzedzeniem reagują na te zmiany, otwierając jednoprofilowe placówki. Na pierwszy ogień szły dotąd najbardziej popularne specjalizacje, jak ginekologia, chirurgia, ortopedia czy okulistyka. W samej stolicy działa już około 20 takich niepublicznych lecznic.

Kolejny krok to szpitale pełnoprofilowe. Jako pierwszy uruchomił taką placówkę w Warszawie kosztem 40 mln euro Medicover. Firma ma w planach umowę z NFZ i kolejne pięć-sześć placówek w największych miastach Polski.

W 2010 roku w Warszawie ruszy także szpital spółki Platinum Hospitals. Rok później – giełdowego Swissmedu.

Więcej: http://www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH