Protestują przeciwko przekształceniu szpitala, ale tylko... na wszelki wypadek Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej i prezydent miasta twierdzą, że nikt nie zamierza przekształcać tego SPZOZ-u w spółkę prawa handlowego.

W Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej 13 maja odbyło się referendum w sprawie stanowiska załogi wobec przekształcenia szpitala z SP ZOZ w spółkę prawa handlowego. Problem tylko w tym, że... szpitala przekształcać nikt nie ma zamiaru.

96,6 proc. załogi biorącej udział w referendum opowiedziało się przeciwko przekształceniu szpitala.

Finansowo placówka jest na plusie i od lat radzi sobie zupełnie dobrze zarządzana w formule SP ZOZ-u.

Całą Polskę, za pośrednictwem mediów, obiegła wiadomość, że załoga szpitala w Dąbrowie Górniczej powiedziała stanowcze „nie” przekształceniom formalno-prawnym placówki. Powiedziała także „nie” dyrektorowi. Referendum było bowiem również swoistym plebiscytem popularności dyrktora szpitala Zbigniewa Grzywnowicza. Odpowiadając na pytanie jak oceniają pracę dyrektora szpitala, ocenę negatywną wystawiło mu aż 94 procent pracowników biorących udział w głosowaniu.

 Ze strajkiem włącznie
- Referendum spełniło nasze oczekiwania - powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Żuchowicz, przewodnicząca Solidarności w Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej. - Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, ponad połowa pracowników szpitala wzięła udział w referendum. Jest ono zatem ważne. Daje nam mandat do wszelkich działań zgodnych z ustawą, ze strajkiem włącznie - dodała przewodnicząca.

Po podliczeniu głosów komisja związkowa przekształciła się w Komitet Protestacyjno Strajkowy. Zapowiedziała, że oczekuje jak najszybszego spotkania z przedstawicielem organu założycielskiego szpitala, czyli władzami miasta.

Doświadczenie podpowiada: skoro strajk, to sytuacja szpitala musi być zła, a pracownicy krytykując dyrektora domagają się zapewne podniesienia bardzo niskich pensji...

- Chciałabym wiedzieć, o co chodzi - mówi portalowi rynek zdrowia zdezorientowana Barbara Respondek, naczelnik Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Aktywizacji Zawodowej Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza. Dodaje: - Panie, które zorganizowały referendum w szpitalu, są przekonane, tak przypuszczam, że organ założycielski szpitala złożył akces do programu „Ratujmy Polskie Szpitale”. Mogę jednak z całą stanowczością powiedzieć, że nigdy nie wysyłaliśmy do Ministerstwa Zdrowia pisma w tej sprawie i nie przewidujemy w ogóle podjęcia działań przekształceniowych w szpitalu. Cała ta zawierucha jest zupełnie bezzasadna.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH