Protest NSZZ "S" w sprawie połączenia chorzowskich szpitali Protest NSZZ "S" w sprawie połączenia chorzowskich szpitali. Fot. Archiwum

Sprawa planowanej fuzji Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii z Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie będzie w poniedziałek (27 lutego) tematem obrad prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. W piątek (24 lutego) w szpitalu pediatrycznym rozpoczął się protest NSZZ "S".

Wniosek o włączenie tematu połączenia chorzowskich szpitali do porządku obrad prezydium WRDS został zgłoszony przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka. Zaproszenia na posiedzenie prezydium rady zostały skierowane do prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta Chorzowa, dyrektorów i reprezentantów związków zawodowych z obu placówek, a także przedstawicieli Społecznego Komitetu Ratowania Pediatrii w Chorzowie.

- Na razie ograniczamy akcję protestacyjną do oflagowania placówki i informowania pacjentów o sytuacji, którą uważamy za niepokojącą. Nie chcemy zaostrzać sytuacji do poniedziałku, kiedy sprawą ma się zająć Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Mamy nadzieję na merytoryczną rozmowę - powiedziała w piątek PAP Katarzyna Kubica ze szpitalnej "Solidarności".

Z nadzieją na spotkanie z prezydium WRDS uda się też dr Magdalena Dudzińska ze Społecznego Komitetu Ratowania Chorzowskiej Pediatrii.

- Na wchłonięciu naszego szpitala przez Zespół Szpitali Miejskich ucierpią nasi pacjenci - dzieci. Zupełnie inaczej gospodaruje się w placówce, gdzie dzieci są jedynymi pacjentami, a inaczej - kiedy oddziały pediatryczne są jednymi z wielu. Obawiamy się, że potrzeby dzieci mogą się znaleźć na dalszym planie, a intencją ustawodawcy jest, naszym zdaniem, wyodrębnienie i ochrona pionu pediatrycznego służby zdrowia - powiedziała.

Zdaniem obu pań, władze Chorzowa wykazują w tej sprawie "niezrozumiały i niepokojący pośpiech". -Być może ustawa o sieci szpitali to tylko pretekst, bo wcześniej już były próby połączenia nas ze szpitalami miejskimi - przypuszcza dr Dudzińska.

2 lutego Rada Miasta Chorzowa zdecydowała o połączeniu dwóch szpitali - Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego z Zespołem Szpitali Miejskich. Fuzja ma nastąpić do końca tego półrocza.

Jak argumentowały władze miasta, to odpowiedź na plan wprowadzenia sieci szpitali zakwalifikowanych do odpowiednich poziomów organizacyjnych, od czego będzie zależało ich finansowanie. Jak przekonuje samorząd Chorzowa, po zapowiadanej zmianie przepisów, tylko takie rozwiązanie zapewni utrzymanie wszystkich oddziałów szpitalnych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH