Prorektor SUM: nie chcemy sprzedawać zabrzańskiego szpitala

Czy Śląski Uniwersytet Medyczny opuści zlokalizowane w mieście obiekty i przeniesie się do Katowic?

Obawiają się tego zabrzańscy radni, którzy sceptycznie odnoszą się do pomysłu władz uczelni dotyczącego sprzedaży budynku przy ul. Wyciska, który miasto podarowało SUM.

Chodzi o poszpitalny obiekt w dzielnicy Zaborze, w którym miała się mieścić ginekologia i neonatologia, a następnie Akademickie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. Na razie żaden z pomysłów nie został zrealizowany, choć minęło 6 lat od darowizny.

– Uczelnia ma czas do końca roku, żeby uzyskać pozwolenia na przebudowę budynku i do końca 2012 roku, żeby otworzyć w nim centrum dydaktyczne kształcące przyszłych dentystów. Ale tam nic się nie dzieje, tymczasem kadencja rady niedługo się kończy i ludzie nas rozliczą – przewiduje Maria Krybus, przewodnicząca komisji zdrowia Rady Miejskiej w Zabrzu.

Komisja spotka się tuż po wakacjach. Jak sądzi jej przewodnicząca, negatywnie odniesie się do pomysłu SUM-u, żeby sprzedać niszczejące zabudowania.

– Sprzedać mienie samorządu mogliśmy sami – zauważa radna w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl.

– Dementuję kategorycznie pogłoski, jakoby uczelnia zamierzała zlikwidować zabrzański wydział. Nic podobnego! Podtrzymujemy zamiar utworzenia  Akademickiego Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. Chodzi nam jedynie o urealnienie terminów realizacji. Po prostu nie zdążymy – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl prof. Przemysław Jałowiecki, prorektor SUM.

Nasz rozmówca dodaje również, że w czasie spotkania z prezydent miasta, do którego doszło kilka tygodni temu, przedstawiono kilka wariantów rozwiązania problemu. Jednym była koncepcja sprzedaży terenu i zabudowań przy Wyciska.

– Była to jedna z opcji wysuniętych w ramach poszukiwania porozumienia z miastem – zaznacza Przemysław Jałowiecki.

Czy zważywszy na dobiegającą końca kadencję rady, możliwe jest jeszcze porozumienie Zabrza z Uniwersytetem Medycznym?


comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH