Wiceminister zdrowia Marek Haber zapowiada, że projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej niebawem zostanie przekazany do konsultacji społecznych wraz z projektem ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych.

Ustawa kompleksowo i jednoznacznie unormować ma zasady funkcjonowania samorządu pielęgniarskiego. Ponadto - jak podkreślił Haber - projekty dostosują polskie prawo do wymogów UE.

Resort zdrowia przypomina, że samorząd zgłasza postulat uchwalenia nowej ustawy, która w sposób nie budzący wątpliwości określiłaby m.in. kwestie granic samodzielności zawodów pielęgniarki i położnej.

Według przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Doroty Gardias, dla sióstr najistotniejsza jest obecnie gwarancja wzrostu płac oraz zapis o płacy minimalnej. Te postulaty związek zgłasza od lat.

- Sytuacja pielęgniarek nie tylko nie uległa poprawie, ale jest coraz gorsza. Istnieje ogromna dysproporcja pomiędzy naszymi zarobkami a pensjami lekarzy. W niektórych miejscach pielęgniarka zarabia 8 zł na godzinę, a lekarz 100-120 zł - powiedziała Gardias.

Dodała także, iż w wielu szpitalach brakuje pielęgniarek. Jak mówiła, są oddziały gdzie na 60 pacjentów przypadka jedna pielęgniarka - to zagraża bezpieczeństwu pacjentów. OZZPiP wystąpił do Głównego Inspektora Pracy z wnioskiem o kontrolę placówek medycznych.

- 29 kwietnia spotykamy się z minister Ewą Kopacz, zobaczymy, co rząd nam zaproponuje. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, będziemy protestować - dodała Gardias.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH