Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2017 roku trafiło do konsultacji publicznych.

"Ustalając wysokość opłat za krew i jej składniki w 2017 r., należało uwzględnić zarówno wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w roku 2015, jak i wysokość ponoszonych przez jednostki organizacyjne publicznej służby krwi kosztów. Analiza ww. danych wykazała brak podstaw do wzrostu wysokości opłat za krew i jej składniki w roku 2017."- czytamy w projekcie.

Wydawanie krwi i jej składników przez jednostki organizacyjne publicznej służby krwi jest dofinansowywane w formie dotacji z budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia. W związku z tym, iż w przypadku RCKiK wydawanie krwi jest podstawowym zadaniem tych jednostek, w praktyce na wysokość dotacji najczęściej znaczący wpływ ma liczba wydań krwi i jej składników do lecznictwa.

Pobieranie opłat za krew i jej składniki od podmiotów leczniczych przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przy jednoczesnym udzielaniu im dotacji na dofinansowanie zadań wskazanych w ustawie z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, nie stanowi podwójnego finansowania tych jednostek.

Określenie wysokości opłat za krew i jej składniki w drodze rozporządzenia ministra zdrowia ujednolica wysokość opłat w skali całego kraju dla wszystkich podmiotów leczniczych zaopatrujących się w CKiK w krew i jej składniki wykorzystywane do celów klinicznych.

Wydawanie krwi i jej składników za opłatą do podmiotów leczniczych służyć ma racjonalizacji i optymalizacji jej wykorzystania na potrzeby kliniczne.

Więcej: www.legislacja.rcl.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH